Dulgheru, neclasificată monentan în topul WTA, este câștigătoarea de două ori a turneului de la Varșovia și are ca cea mai bună clasare, unloc 26 în topul mondial, la începutul anului 2011. Ea nu a mai jucat într-un turneu oficial din primăvara lui 2019, când a participat la turneul WTA de la Istanbul.
Alexandra Dulgheru a câștigat miercuri prima partidă, după revenire, în primul tur al turneului ITF Antalya, în compania tenismenei maghiare Dorka Drahota Szabo (19 ani, 686 WTA), cu 6-4, 6-1.
În turul doi al competiției dotate cu premii totale de 15.000 de dolari, la care românca a primit un wild card din partea organizatorilor, Alexandra Dulgheru a fost eliminată de nemțoaica, Alexandra Vecic (982 WTA), în două seturi, 6-3, 6-2.
Jaqueline Cristian, povestea din spatele marii speranţe a României! Bollettieri, mentorul său
19/03/2021 LA 09:26

Dulgheru, un talent enorm, dar o carieră marcată de accidentări

Evident, rezultatul de azi nu e unul îmbucurător pentru "Piti", dar cu siguranţă că are nevoie de o perioadă de adaptare înainte de a spera că poate reveni la un nivel optim. Primele luni vor fi extrem de complicate, dar Dulgheru are un psihic puternic şi, dacă va fi ocrotită de accidentări, poate reveni în top.
În vârstă de 31 de ani, Dulgheru a fost una dintre cele mai talentate jucătoare de tenis din România, însă accidentările s-au ţinut lanţ, nepermiţându-i să ajungă niciodată la nivelul calităţilor pe care le are. În urmă cu 10 ani, în primăvara lui 2011, "Piti" a ajuns până pe locul 26 WTA, după turneul de la Miami. Atunci, Dulgheru a trecut de nume importante, pentru ca în sferturi să fie eliminată după un meci maraton, de Sharapova, scor 6-3, 6-7(8), 5-7. La 5-4 în decisiv, românca a servit pentru meci, dar nu şi-a putut ţine emoţiile.
3 finale WTA a disputat Dulgheru, două dintre ele câştigate, ambele pe zgură. În finala de la Malaysian Open, pe hard, a pierdut în faţa lui Caroline Wozniacki, după ce îşi adjudecase primul set (6-4, 2-6, 1-6). La nivel de ITF, a jucat 18 finale, 11 dintre ele câştigate.
Australian Open mixed doubles
#DetaliiTehnice Cele mai mari contracte de sponsorizare de echipament din tenisul mondial
16/02/2021 LA 09:55
"Aussie Ladies" | 12 jucătoare au câștigat primul titlu de Mare Șlem din carieră la Australian Open
21/01/2021 LA 16:49