Victoriile elveţiencelor Belinda Bencic şi Jil Teichmann, de la simplu, au fost suficiente pentru ca jucătoarele din Ţara Cantoanelor să le depăşească pe australience.
Teichmann, locul 39 în clasamentul WTA, a învins-o pe Storm Sanders (131 WTA) cu 6-0, 6-3, având nevoie de doar 18 minute pentru a-şi adjudeca primul set.
Belinda Bencic, locul 17 WTA, a trecut şi ea uşor, 6-3, 6-2, de Ajla Tomljanovic (43 WTA).
"Război" Elveția - Rusia, în tenis: "E un compliment dacă oponenții trișează ca să te bată?"
10/11/2021 LA 09:39

Rusia, semifinală complicată contra Statelor Unite

Aşa cum se ştie, rusoaicele au avut o semifinală mult mai grea cu americancele.
Liudmila Samsonova (40 WTA) a adus Rusia în avantaj, trecând în primul meci de simplu de americanca Sloane Stephens (63 WTA), în trei seturi, 1-6, 6-4, 6-3.
Danielle Collins (30 WTA) a egalat pentru SUA, impunându-se, tot după ce pierduse primul set, în duelul cu Anastasia Pavliucenkova (12 WTA), 6-7 (9/11), 7-6 (7/2), 6-2.
Samsonova a făcut apoi pereche cu Veronika Kudermetova, o specialistă a probei de dublu (11 WTA). Ele au adus punctul victoriei Rusiei, învingându-le pe americancele Coco Vandeweghe/Shelby Rogers, 6-3, 6-3.
Faza finală a Billie Jean King Cup (fosta Fed Cup) a reunit cele mai bune 12 echipe din lume, Franţa fiind câştigătoarea precedentei ediţii a competiţiei, în 2019.
Sursă: Agerpres
LG iți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.
Halep, ghinion la tragerea la sorți pentru Indian Wells. Emma Răducanu îi iese în față devreme
05/10/2021 LA 05:15
Simona Halep a coborât pe locul 17 WTA. Naomi Osaka a ieșit din TOP 10. Cum arată clasamentul
04/10/2021 LA 09:37