Emma Răducanu a intrat în direct la BBC imediat după finala de la Cluj. Ce le-a zis englezilor de Sorana Cîrstea
Publicat 08/02/2026 la 10:32 GMT+2
Emma Răducanu a intrat, imediat după finala de la Cluj, unde a fost învinsă de Sorana Cîrstea, în direct la BBC, unde a analizat cele întâmplate în această săptămână la Transylvania Open. Britanica s-a declarat extrem de fericită pentru faptul că a putut să aibă în sfârşit un parcurs lung într-un turneu, dar a recunoscut cu sportivitate superioritatea totală a veteranei din România, în finală.
Emma Răducanu nu a avut nicio şansă în finala Transylvania Open, pierdută în faţa Soranei Cîrstea
Credit imagine: Getty Images
Sorana Cîrstea a câştigat turneul Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 283.347 de dolari şi găzduit de BTarena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe britanica Emma Răducanu cu 6-0, 6-2, în finala desfăşurată sâmbătă.
Sportiva noastră (35 ani, 36 WTA), a treia favorită, a devenit prima jucătoare română care câştigă titlul la Cluj-Napoca. Ea a obţinut victoria în doar 63 de minute, în faţa principalei favorite, Emma Răducanu, care venea după o semifinală dificilă.
Cum sportiva din Marea Britanie a jucat în prima sa finală după succesul fantastic din 2021, de la US Open, englezii au fost strâns conectaţi la ceea ce s-a întâmplat la Cluj. În consecinţă, imediat după ultimul act, Emma a fost invitată în direct la BBC pentru a-şi spune primele impresii despre duelul cu Sorana. Extrem de fair-play, ocupanta locului 30 WTA a recunoscut superioritatea veteranei noastre, punctând însă că oboseala a avut un rol determinant în dezechilibrul evident din confruntare.
"Am sentimente contradictorii. Sunt foarte mulţumită că am reuşit să ajung în finală şi să strâng 4 meciuri la rând jucate, dar evident azi (n.r. sâmbătă) nu m-am simţit atât de bine pe teren.
A fost dezamăgitor, pentru că mă aflam la prima mea finală după o perioadă atât de lungă. Dar, trebuie să spun că Sorana a făcut un meci incredibil", a spus Răducanu, în interviul pentru BBC.
Emma Răducanu, după finala cu Sorana Cîrstea: "Zero lamentări. E cu siguranţă un pas în direcţia corectă"
Dacă Sorana a câștigat turneul fără a pierde set, Răducanu a venit în finală la mai puțin de 24 de ore de la o dispută epuizantă, de aproape 3 ore, cu ucraineanca Olynykova.
Britanica a dezvăluit că a fost şi bolnavă, în această săptămână, la Cluj, iar oboseala acumulată după semifinala de foc şi-a spus cuvântul. Cu toate acestea, fosta campioană de la US Open a scos în evidenţă faptul că nu caută scuze şi că, per total, Transylvania Open a fost o experienţă extrem de plăcută şi utilă. După ani de zile presăraţi cu accidentări, sportiva de 23 de ani e extrem de fericită că are în sfârşit ocazia să "lege" meciuri la rând şi să joace în fazele finale ale unei competiţii.
"Eram chinuită de o infecţie, iar meciul din semifinale a fost epuizant. Ca atare, în finală am fost foarte obosită încă din start. Dar prefer să fiu în această situaţie decât să fi pierdut acel meci şi să nu pot fi parte integrantă din finală. În concluzie, 0 lamentări, a fost ce-a fost. Nu sunt obişnuită să joc 4 meciuri la rând. E cu siguranţă un pas în direcţia corectă", a mai spus Emma.
Răducanu rămâne cu un singur titlu în carieră, unul de Mare Şlem, la US Open (2021), aceasta fiind a doua sa finală. De partea cealaltă, Sorana Cîrstea și-a trecut în palmares, în ultimul său an în circuit, al patrulea titlu WTA, după cele de la Taşkent (2008), Istanbul (2021) şi Cleveland (2025). Ea mai are patru finale jucate, la Budapesta (2007), Toronto (2013), Taşkent (2019) şi Strasbourg (2021).
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo