Emma Răducanu, forţată să abandoneze în cel mai lung meci al anului în tenisul feminin

Publicat 23/02/2022 la 08:29 GMT+2

Emma Răducanu a pierdut în primul tur la Guadalajara, după cel mai lung meci al anului în circuitul feminin. Sportiva din Marea Britanie a fost nevoită să se retragă la scorul de 7-5, 6-7(4), 3-4.

Emma Raducanu durante gli Australian Open 2022

Bătălie epică în primul tur de la Guadalajara, acolo unde Emma Răducanu şi Daria Saville (fost număr 20 WTA) au fost imposibil de separat timp de 3 ore şi 36 de minute. Din păcate pentru câştigătoarea de la US Open, aceasta a fost nevoită să abandoneze în decisiv, la scorul de 7-5, 6-7(4), 3-4. Răducanu a acuzat dureri mari la şoldul stâng şi a decis să nu rişte pentru a nu îşi agrava problemele medicale.
Înainte de acest duel, cel mai lung meci al anului fusese cel dintre Danka Kovinic şi Jang Su-Jeong, de la Australian Open. Acea partidă durase 3 ore şi 9 minute.
"E probabil primul meci după foarte mult timp când m-am simţit iar în largul meu pe teren. Vreau să menţin linia aceasta, am muncit mult şi sper să culeg roadele", a spus după meci Daria Saville.
Fost număr 20 în 2017, australianca de 27 de ani a ajuns acum pe locul 610 în lume. Ea nu mai câştigase un meci pe tabloul principal al unui turneu WTA de la Australian Open 2021.
În ceea ce o priveşte pe Răducanu, şi aceasta îşi caută forma, pierdută după turneul istoric de la Flushing Meadows. Britanica a evoluat azi pentru prima oară după înfrângerea suferită la Australian Open, în trei seturi, împotriva lui Danka Kovinic (turul secund).
În optimile de finală de la Guadalajara, Saville o va întâlni pe sportiva din SUA, Caroline Dolehide.