Emma Răducanu pierde în primul tur la Ostrava! Înfrângere în două seturi în fața favoritei a cincea

Actualizat 04/10/2022 la 19:07 GMT+3

Emma Răducanu a înfruntat-o pe Daria Kasatkina în primul tur al turneului WTA 500 de la Ostrava. Sportiva britanică a pierdut în minimum de seturi, fiind învinsă cu 7-5, 6-4 de rusoaica de pe locul 11 WTA.

Emma Răducanu

Articol scris de Dani Morar
Emma Răducanu a pierdut în primul tur al turneului de la Ostrava în fața Dariei Kasatkina, sportivă ce se află pe locul 11 WTA și care este a cincea favorită în Cehia. Rusoaica s-a impus în două seturi, scor 7-5, 6-4, după o oră și 33 de minute.
Emma și-a pierdut serviciul în chiar primul game al meciului, iar Kasatkina s-a distanțat repede la 2-0. Britanica cu origini românești a egalat la 2 și chiar a preluat conducerea cu 3-2 în primul set. S-a mers apoi cap la cap până la 5-5, moment în care Daria a făcut break-ul și s-a impus cu 7-5 în setul inaugural.
În cel de-al doilea set, echilibrul s-a păstrat până la 2-2, sportiva de pe locul 67 WTA cedând din nou serviciul. Kasatkina a luat brea-ul și și-a păstrat serviciul până la final, impunându-se cu 6-4.

Daria Kasatkina este fan Barcelona și își dorește ca echipa lui Xavi să o învingă pe Inter în această seară. Rusoaica a spus, imediat după meciul cu Emma Răducanu, că va urmări meciul de Champions League alături de antrenorul și staff-ul său.
"Este un turneu foatrte greu deoarece lista jucătoarele este fantastică. Trebuie să rămân concentrată meci de meci, dar asta mă motivează. Mai sunt puține turnee de jucat până la final de an și sper să mă calific la Turneul Campioanelor. O să vedem ce se va întâmpla.
Nu îmi mai calculez punctele cum făceam în trecut pentru că îmi ia prea multă energie. Voi juca și voi vedea dacă reușeșsc să mă calific. Cred că antrenorul meu a plecat deja ca să poată urmări meciul dintre Inter și Barcelona. O să ne uităm cu toții. Fratele meu e fan Barcelona și am început și eu să urmăresc meciurile și să țin cu această echipă. Sper să-și fi revenit după meciul cu Bayern și să jaoce mai bine astăzi", a spus Daria Kasatkina după partida cu Răducanu.
Pentru Daria Kasatkina urmează duelul cu compatrioata Ekaterina Alexandrova (21 WTA). În cazul unei victorii, se poate întâlni în sferturi cu Anett Kontaveit, cea care este campioană la Ostrava, în 2021.