"Fantoma" Tsitsipas! Dezintegrat de un jucător fără victorii la rând din februarie! Până și comentatorul a cedat: "Greu de privit"
Actualizat 20/08/2025 la 09:10 GMT+3
Meciurile lui Stefanos Tsitsipas au devenit greu de privit, jucătorul grec care cocheta acum câțiva ani cu triumful într-un Grand Slam ajungând în cel mai critic punct al carierei. Elenul a fost învins fără drept de apel în turul doi de la Winston Salem, scor 3-6, 2-6, de chinezul Bu Yunchaokete.
Principalul favorit, Stefanos Tsitsipas a pierdut în turul 2 la Winston-Salem Open (SNTV)
Sursa video: SNTV
Principal favorit la turneul disputat în Carolina de Nord, Tsitsipas spera să facă o repetiție generală reușită pentru US Open. După ce parteneriatul cu Goran Ivanisevic nu a funcționat, grecul s-a întors la tatăl său, Apostolos, deși cei mai mulți specialiști estimau că acesta nu are datele necesare pentru a-l face să iasă din criză.
Și, într-adevăr, perioada teribilă a fostului număr 3 mondial, care juca în anii precedenți finale la Roland Garros (2021) și Australian Open (2023), continuă. Tsitsipas a 7-a înfrângere în ultimele 8 meciuri și nu a câștigat două partide la rând din aprilie, de la Barcelona, deși nu a fost în vreun moment accidentat.
Stefanos Tsitsipas, distrus de Bu Yunchaokete, în turul doi la Winston Salem
Evoluția sa cu asiaticul Bu Yunchaokete, de la Winston Salem, a fost pe alocuri jenantă, mai ales că în față îi era un adversar care nu mai câștigase două confruntări la rând la nivel de ATP din februarie. În plus, chinezul nu reușise în acest an vreun succes la un sportiv de top 50 ATP.
Chiar și așa, Tsitsipas a evoluat îngrozitor, reușind să câștige doar 26% din punctele jucate cu al doilea serviciu. I-a oferit oponentului nu mai puțin de 14 mingi de break în cele 8 gameuri în care a servit, astfel că nu putea spera mai mult de la această dispută. S-a terminat 6-3, 6-2 pentru chinez, după o confruntare care a durat mai puțin de o oră și 28 de minute, iar șansele ca Stefanos să facă o figură frumoasă la US Open par nule, chiar dacă va ave statut de cap de serie.
Prestația lui Tsitsipas a fost pe alocuri jalnică, astfel că Jose Morgado, unul dintre cei mai cunoscuți jurnaliști de tenis din lume, care a comentat partida cu Bu, a postat pe "X" la final un mesaj sugestiv.
"Am comentat meciul lui Tsitsipas de la Winston Salem. Greu de privit", a spus portughezul.
Turul 1 la Australian Open, turul 2 la Roland Garros și turul 1 la Wimbledon sunt rezultatele lui Tsitsipas în Grand Slamuri, în 2025. La US Open ar fi o minune să treacă de prima săptămână, independent de tablou, mai ales că el nu a reușit să depășească vreodată în carieră turul 3 la Flushing Meadows.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo