Ziua a zecea de la Australian Open duce mai departe spectacolul tenisului de la cel mai înalt nivel. Atât pe tabloul feminin, cât și pe cel masculin, vom avea parte de patru dueluri foarte interesante, iar atenția ni se va concentra pe trei bătălii dintre cele mai tari, din sferturile de finală. În ziua a zecea, pe tabloul feminin, le vom urmări la treabă pe Ashleigh Barty, liderul mondial din WTA, Karolina Muchova, calificată pentru prima dată în sferturile Australian Open, dar și pe Jennifer Brady și Jessica Pegula în duelul 100% american din sferturile de finală.
De partea cealaltă, pe tabloul masculin, Rafael Nadal, campionul ediției din 2009, va avea parte de primul test real din acest turneu, în meciul cu grecul Stefanos Tsitsipas, care a beneficiat de tur liber în optimile de finală. Adversarul lui, Matteo Berrettini, s-a retras înaintea meciului. De asemenea, vom avea parte de un duel 100% rusesc, între Daniil Medvedev și Andrey Rublev, un meci care se anunță de asemenea foarte tare.
Tenerife Ladies Open
Jaqueline Cristian, victorie uriașă la Tenerife! A eliminat-o pe semifinalista de la Roland Garros
ACUM 12 ORE

#Favoriții Australian Open | Rafael Nadal – Stefanos Tsitsipas, primul test real pentru iberic. 7-1, bilanțul întâlnirilor directe

Rafael Nadal pare că a dat uitării durerile de la spate și e din ce în ce mai determinat să cucerească al doilea titlu al carierei la Australian Open și al 21-lea la general, privind titlurile majore. De partea cealaltă, Stefanos Tsitsipas este și el motivat să-și treacă în palmares primul titlu major al carierei, însă pentru amândoi, meciul din sferturi va fi un real test.
Grecul vine cu avantajul odihnei. Adversarul lui din optimi, Matteo Berrettini, s-a retras înaintea meciului. Totuși, Nadal are avantajul întâlnirilor directe și conduce cu 7-1 la confruntările pe care cei doi le-au împărțit. Singurul meci pe care grecul l-a câștigat a avut loc în 2019 pe zgura de la Madrid. Va fi prima lor întâlnire în cadrul unui turneu de Grand Slam. În toate întâlnirile lor pe hard, Rafa s-a impus, dar grecul a luat aproape mereu un set, cu excepția unui singur meci, disputat în 2018 la Toronto.

#Favoriții Australian Open | Daniil Medvedev – Andrey Rublev, duelul 100% rusesc din sferturi. 4-0, bilanțul întâlnirilor directe

Tenisul masculin din Rusia traversează fără doar și poate cea mai bună perioadă. Pentru prima dată în istorie, trei ruși sunt calificați în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam. Este vorba despre Medvedev, Rublev și Karatsev. În cea de-a zecea zi de concurs la Australian Open îi vom urmări pe Medvedev și Rublev luptându-se pentru un loc în semifinalele competiției, iar lupta va fi aprigă.
Medvedev, locul 4 ATP, și Rublev, locul 8 ATP, se vor întâlni miercuri la Melbourne, într-un meci care se anunță a fi foarte interesant. Cei doi s-au întâlnit până acum de patru ori în circuitul ATP, toate cele patru confruntări fiind câștigate de al patrulea jucător al lumii. Mai mult, Rublev nu a reușit niciodată să-și adjudece vreun set în meciurile cu Medvedev. Va fi o provocare fără doar și poate pentru ambii sportivi, care s-au întâlnit ultima oară la US Open 2020.

#Favoriții Australian Open | Ashleigh Barty – Karolina Muchova, duel pentru semifinale. 1-0, bilanțul întâlnirilor directe

Ashleigh Barty are un parcurs perfect la Australian Open. Liderul mondial din WTA nu a cedat niciun set până în sferturile de finală, iar șansele sunt de partea ei în confruntarea cu cehoaica de pe locul 27 WTA, Karolina Muchova. Barty a trecut până acum la Melbourne de Kovinic, Gavrilova, Alexandrova și Rogers, pe când Muchova le-a învins pe Ostapenko, Barthel, Karolina Pliskova și Elise Mertens pentru a se califica în primul ei sfert de finală la Australian Open. În plus, nici cehoaica nu a cedat niciun set, iar confruntarea de miercuri va fi fără doar și poate pe cinste.
Cele două jucătoare s-au întâlnit până acum în circuit o singură dată, iar Barty nu a avut nicio problemă în gestionarea jocului prestat de adversară. Australianca din fruntea clasamentului WTA s-a impus în fața Karolinei Muchova la US Open în 2018, scor 6-3, 6-4. Ash Barty are un traseu invidiat de toate jucătoarele aflate în partea inferioară de tablou, acolo unde în sferturi s-au înfruntat Simona Halep – Serena Williams și Naomi Osaka – Su-Wei Hsieh.
O ofertă imbatabilă pentru un tenis care întoarce capete. Aplicația Eurosport Player la 0,99€ pentru o lună.
Novak Djokovic a anunțat unde va mai juca în 2021! Ce a spus despre participarea la Australian Open