#Favoriții. Anastasia Pavlyuchenkova este prima finalistă de la Roland Garros! Rusoaica a trecut de Zidansek

Vlad Dumitrescu

Publicat 10/06/2021 la 18:21 GMT+3

Jucătoarea de tenis rusă Anastasia Pavlyuchenkova (32 WTA) s-a calificat joi seara în finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros, după ce a învins-o în semifinală pe poloneza Tamara Zidansek (85 WTA).

Russia's Anastasia Pavlyuchenkova celebrates after winning against Slovenia's Tamara Zidansek at the end of their women's singles semi-final tennis match on Day 12 of The Roland Garros 2021

Anastasia Pavlyuchenkova s-a impus cu scorul de 7-5, 6-3, după doar o oră și 36 de minute de joc.
Zidansek a început mai bine, realizând un break chiar în debutul meciului. Pavlyuchenkova a revenit și apoi a trecut în avantaj 5-3. În final, după ce poloneza a egalat la 5-5, sportiva rusă a mai realizat un break și a închis setul cu 7-5.
Setul doi a fost la fel de complicat, ambele sportive pierzându-și de câte două ori serviciul. Pe final de set, Pavlyuchenkova s-a desprins cu al treilea break și a câștigat setul și meciul.
Rusoaica urmează să întâlnească în finală pe câștigătoarea dintre sportiva cehă Barbora Krejcikova și jucătoarea greacă Maria Sakkari.
Pentru calificarea în finală, Anastasia Pavlyuchenkova are asigurat un premiu de 800.000 euro și 1300 de puncte WTA. În cazul câștigării finalei, premiul este de 1.600.000 euro și 2.000 puncte WTA.
(sursa: Mediafax)