Finala Fed Cup | Australia și Franța, la egalitate după prima zi de concurs

Publicat 09/11/2019 la 11:13 GMT+2

Australia și Franța au remizat la capătul primei zile a finalei Fed Cup, care se desfășoară la Perth, în Australia.

Ashleigh Barty

În primul meci al zilei la Perth, Kristina Mladenovic a adus primul punct al întâlnirii pentru Franța. Kiki a învins-o pe Ajla Tomljanovic, locul 51 WTA, scor 6-1, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 13 minute de joc. Australianca s-a aflat la prima ei convocare la echipa de Fed Cup a Australiei.
În cel de-al doilea meci al zilei, liderul mondial din WTA și prima rachetă a Australiei, Ashleigh Barty, a câștigat meciul cu Garcia, ocupanta a locului 45 WTA, scor 6-0, 6-0, la capătul unui meci care a durat 58 de minute de joc. Barty a făcut o adevărată demonstrație de forță pe teren și nu i-a lăsat adversarei ei nicio șansă.

Componența celor două finaliste:

Australia: Ashleigh Barty (1 WTA la simplu / 19 WTA la dublu), Samantha Stosur (96 WTA / 12 WTA), Ajla Tomljanovic (51 WTA / 159 WTA), convocată în premieră, Astra Sharma (108 WTA / 136 WTA) şi Priscilla Hon (126 WTA / 641 WTA). Căpitan nejucător: Alicia Molik.
Franța: Kristina Mladenovic (40 WTA la simplu / 2 WTA la dublu), Caroline Garcia (45 WTA / 247 WTA), Alizé Cornet (60 WTA / 111 WTA), Pauline Parmentier (122 WTA / 832 WTA), Fiona Ferro (63 WTA/ 284 WTA). Căpitan nejucător: Julien Benneteau.