Sâmbătă seară, Gabriela Ruse (176 WTA) a trecut fără emoții de italianca Dalila Spiteri, scor 7-5, 6-2. Spiteri, aflată abia pe locul 640 WTA, a primit o invitație în calificări din partea organizatorilor italieni. În turul doi al calificărilor, Gabriela se va duela cu favorita șapte a tabloului, slovena Kaja Juvan (121 WTA), care a jucat mai mult de două ore pentru a reuși să întoarcă soarta partidei inaugurale cu poloneza Magdalena French (victorie cu 2-6, 6-2, 6-4).
Ioana Laura Paar (fostă Andrei, înainte de căsătorie, aflată pe locul 203 WTA) s-a impus în fața olandezei Bibiane Schoofs (186 WTA), scor 6-2, 1-6, 6-2 și o va înfrunta mai departe pe a doua favorită a calificărilor, spaniola născută la Chișinău, Aliona Bolșova, una dintre revelațiile de la Roland Garros 2019 (cu o prezență în optimile de finală).

Reluarea circuitului WTA, marcat de un caz de coronavirus

Laver Cup
Echipa Europei a câștigat Laver Cup. Echipa Lumii nu a avut nicio șansă
ACUM 9 ORE
Sâmbătă, reprezentanții WTA au confirmat oficial că una dintre jucătoarele înscrise la turneul de la Palermo a fost testată pozitiv cu noul coronavirus, COVID-19. Numele sportivei nu a fost făcut public.
WTA a mai punctat că sportiva, dar și toți cei cu care aceasta a intrat în contact, au fost izolați, iar turneul va merge mai departe conform programărilor.
Mihaela Buzărnescu a pierdut finala de la Valencia! Câte poziţii va urca în clasamentul WTA