Ninth seed Garbine Muguruza beat Barbora Krejcikova 7-6 (8-6) 6-3 as she continued her fine run of form in 2021.
Garbine Muguruza își continuă astfel forma excelentă din 2021. Jucătoarea din Spania, care a ajuns în finala de la Qatar săptămâna viitoare, a avut parte de o partidă dificilă în finala cu Krecikova iar acesta este ste primul ei titlu de când a câștigat turneul din Monterrey din aprilie 2019.
"E oribil! Să ne amintim că și sportivii sunt oameni!" Federer, despre comentariile negative
Acesta este al optulea turneu din carieră câștigat de Muguruza.
Dublă câștigătoare de Grand Slam, Muguruza este cea mai în formă jucătoare din lume în 2021, însă a avut parte de o finală complicată cu Krejcikova, numărul 63 mondial pentru a obține a-18-a victorie a sezonului.
Muguruza și-a pierdut serviciul de două ori în primul set și a salvat și o minge de set în tie-break însă în cele din urmă a revenit la conducerea meciului împotriva unei adversare care nu a câștigat până acum niciun titlu WTA.
Simona Halep, surpriză neplăcută în dimineața zilei în care a împlinit 30 de ani! Cine a vizitat-o