Ghinion incredibil pentru Ana Bogdan la Praga! Jucătoarea noastră s-a retras în lacrimi

Publicat 14/08/2020 la 12:55 GMT+3

Ana Bogdan a fost nevoită să abandoneze la turneul de la Praga după o accidentare venită într-un moment de grație al sportivei noastre.

Ana Bogdan

Ana Bogdan a jucat excelent în sfertul de finală de la Praga disputat în compania Kristynei Pliskova, sora geamănă a Karolinei. Reprezentanta noastră a condus cu scorul de 5-1, moment în care adversara ei a pus-o scurtă la fileu, iar Ana a încercat s-o ajungă. În acel moment, o întindere la coapsa stângă a apărut, iar sportiva noastră nu a mai putut continua partida din sferturi.
Ana Bogdan jucase până în acel moment atât de bine și era foarte aproape de a închide setul întâi, de a obține calificarea în penultimul act al turneului la care principala favorită este Simona Halep. Jucătoarea din Sinaia a solicitat intervenția echipei medicale și a explicat că nu se poate sprijini pe piciorul stâng.
A fost adus pe teren și un scaun cu rotile, dar de care Ana Bogdan, din fericire, nu a avut nevoie. În urma acestui nefericit episod, Ana părăsește competiția din Cehia, iar Kristyna Pliskova ajunge în semifinale, acolo unde o va întâlni pe câștigătoarea meciului dintre Mertens și Bouchard.