Simona Halep și Caroline Wozniacki sunt finalistele ediției din acest an a turneului feminin de la Melbourne. Cele două se vor întâlni sâmbătă, la ora 10:30 în finala primului Mare Șlem al anului, cu locul 1 mondial în joc.
Halep a reușit să obțină o nouă victorie de senzație în semifinala sa cu Angelique Kerber joi dimineață. Românca s-a impus cu 9-7 în setul decisiv, fructificând a 4-a minge de meci după ce a salvat două ale adversarei sale.
Partida a început cum nu se putea mai bine pentru Halep, al cărei joc a fost impecabil în mare parte din primul set. După 13 minute de joc tabela de scor indica 5-0 pentru româncă, dar Kerber a reușit să câștige trei game-uri la rând pentru a pune presiune pe lidera mondială. Halep și-a adjudecat setul cu 6-3, iar un break în game-ul al patrulea al setului secund i-a oferit un avantaj de 3-1. Kerber a reacționat încă o dată și a dus meciul în decisiv după ce a câștigat cinci din următoarele șase game-uri.
Cine va fi GOAT-ul în tenis, dacă Nadal câştigă Australian Open 2022? Verdictul lui Wilander
ACUM 10 MINUTE
Pentru a doua oară în acest turneu, Halep a fost implicată într-o luptă extraordinară pentru victorie în setul al treilea. Stilurile similare de joc ale celor două jucătoare au făcut ca partida să ofere numeroase puncte disputate intens. Alergând și reușind să țină mingea în teren cum rar poate fi văzut în tenis, ambele au contribuit la un spectacol superb. Halep a trecut în avantaj când a făcut break pentru 5-3, dar Kerber a câștigat la rândul ei pe serviciul româncei, înainte de a salva primele două mingi de meci ale adversarei sale și a egala la 5. La 6-5 germanca a servit pentru calificarea în finală și a avut două mingi de meci, dar Halep a jucat excelent, câștigând patru puncte la rând pentru a prelungi meciul și mai mult. După trei game-uri câștigate de jucătoarele aflate la serviciu, românca și-a procurat alte două mingi de meci la 8-7. Chiar dacă a salvat-o pe prima, Kerber s-a recunoscut învinsă când a trimis o minge lungă după 2 ore și 20 de minute de joc.
Halep s-a calificat astfel pentru a treia oară în finala unui turneu de Mare Șlem, făcând-o în premieră la Australian Open. În ultimul act o va întâlni pe Wozniacki, victorioasă în primul meci al zilei în fața belgiencei Elise Mertens. Daneza și-a adjudecat primul set la 3 și a servit pentru calificare la 5-4 în al doilea, însă Mertens – surpriza turneului feminin – a dus setul în tie-break. Acolo, Wozniacki s-a impus fără emoții.
Finala dintre Halep și Wozniacki va fi una specială, miza ei fiind una uriașă. Cele două jucătoare sunt actuale sau foste lidere mondiale care nu au un turneu de Mare Șlem în palmares, iar cine va ridica trofeul sâmbătă va fi numărul 1 mondial la capătul turneului. Ambele jucătoare vor disputa cea de-a treia lor finală de asemenea anvergură.
În prima semifinală a turneului masculin, Marin Cilic a trecut în trei seturi de Kyle Edmund. Croatul s-a calificat astfel la rândul său în a treia finală de Mare Șlem a carierei. Cilic a fost nevoit să câștige un tie-break pentru a-și trece în cont setul al doilea al confruntării, în timp ce seturile unu și trei i-au revenit cu scorul de 6-2. Roger Federer sau Hyeon Chung îl va acompania pe Cilic în finala de duminică, semifinala dintre cei doi urmând să aibă loc vineri la ora 10:30 în direct pe Eurosport 1.
Tot vineri are loc finala turneului de dublu feminin, între perechile Timea Babos / Kristina Mladenovic și Ekaterina Makarova / Elena Vesnina (ora 7:00, Eurosport 1), dar și cele două semifinale ale turneului de dublu mixt (Eurosport Player).
***
Australian Open se transmite pe Eurosport 1, Eurosport 2 și Eurosport Player. Dragoș Suciu și Radu Abramescu fac analiza evoluției românilor și a favoriților primului turneu de Mare Șlem al anului vineri după-amiaza pe pagina de Facebook a Eurosport, in cadrul emisiunii Stream Team. UPC este sponsorul transmisiunilor Australian Open de pe Eurosport. Dacă ai ratat un meci, îl poți revedea, timp de 7 zile, cu funcția Replay a mediaboxului Horizon. Iar cu aplicația Horizon Go pentru smartphone sau tabletă, te bucuri de meciuri live sau în reluare, pe orice device.
ACUM 12 MINUTE
Medvedev a explicat cum a ajuns în finală la Australian Open. Cum se pregăteşte pentru Nadal