Gabriela Ruse s-a calificat dramatic în optimile turneului WTA Hamburg! Victorie mare cu o jucătoare din Top 60

Publicat 07/07/2021 la 16:04 GMT+3

Românca a trecut în optimile de finală ale competiției de la Hamburg, după o victorie importantă obținută împotriva jucătoarei elvețiene Teichamnn, locul 55 WTA.

Elena-Gabriela Ruse | Tennis | ESP Player Feature

Articol scris de Timeea Franțescu
Gabriela Ruse, tânăra jucătoare de 23 de ani, a luptat contra sportivei Jil Teichmann, favorita șase a turneului de la Hamburg, pentru un loc în optimile de finală ale competiție. După un meci de peste două ore, românca a reușit să încheie partida din sferturi, cu scorul 7-5, 7-6.

Gabriela Ruse, victorie mare la turneul WTA Hamburg

A obținut calificarea după reveniri spectaculoase în ambele seturi. În cel de-al doilea set, la 4-5, a salvat o minge de set și, ulterior, după un game foarte lung, Ruse a împins partida în tie-break, unde și-a dominat clar adversara, câștigând cu 7-1.
Mai departe, românca se va confrunta pentru un loc în semifinala turneului pe zgură cu învingătoarea dintre Zaja (372 WTA) și Tomova (107 WTA). Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 3.556 de euro şi 48 de puncte WTA.