Articol scris de Timeea Franțescu
Gabriela Ruse, tânăra jucătoare de 23 de ani, a luptat contra sportivei Jil Teichmann, favorita șase a turneului de la Hamburg, pentru un loc în optimile de finală ale competiție. După un meci de peste două ore, românca a reușit să încheie partida din sferturi, cu scorul 7-5, 7-6.

Gabriela Ruse, victorie mare la turneul WTA Hamburg

Internationaux de Strasbourg
Sorana Cîrstea, eliminată la Strasbourg de locul 348 WTA! Gabriela Ruse, învinsă și ea în primul tur
IERI LA 11:23
A obținut calificarea după reveniri spectaculoase în ambele seturi. În cel de-al doilea set, la 4-5, a salvat o minge de set și, ulterior, după un game foarte lung, Ruse a împins partida în tie-break, unde și-a dominat clar adversara, câștigând cu 7-1.
Mai departe, românca se va confrunta pentru un loc în semifinala turneului pe zgură cu învingătoarea dintre Zaja (372 WTA) și Tomova (107 WTA). Gabriela Ruse şi-a asigurat un cec de 3.556 de euro şi 48 de puncte WTA.
Internazionali BNL d'Italia
Gabriela Ruse, eliminată în turul 2 la Roma! Românca, doar 3 game-uri cu liderul mondial
11/05/2022 LA 14:18
Gabriela Ruse, victorie superbă în primul tur la Roma, cu Rogers. Va întâlni liderul mondial
10/05/2022 LA 15:51