Ugo Humbert aduce o bine venită injecție de moral în tenisul francez. Sportivul în vârstă de 22 de ani a reușit 46 de lovituri câștigătoare în fața lui Tsitsipas, contabilizând după un meci-thriller de trei ore și 16 minute a doua victorie a carierei în fața unui adversar din Top 10 mondial.
Humbert continuă forma superbă arătată la Antwerp, acolo unde s-a încoronat după ce în semifinale salvase patru mingi de meci ale britanicului Daniel Evans și impresionează o dată în plus prin atitudine și forță mentală. El a revenit în joc după ce pierduse 14 dintre primele 17 puncte disputate în meci și a gestionat și momentul delicat al pierderii tie-break-ului setului doi, de la 5-1. În acest an, Humbert este neînvins în tie-break-urile disputate în setul decisiv, un detaliu important pentru un jucător care cu un an înainte nu câștigase niciun astfel de joc decisiv.

Humbert, după cea mai mare surpriză de la Paris: "Fizic, sunt mort"

Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul
ACUM 7 ORE
Francezul a acuzat șocul efortului depus, având deja cinci ore și jumătate petrecute pe teren în primele două runde de la Paris, ambele sale victorii venind în set decisiv, la tie-break. Humbert a părăsit agale terenul, având nevoie de ajutor pentru a-și căra termobagul.
"Fizic, sunt mort. Zero energie. Dar sunt extrem de fericit, sunt foarte mândru de mine. Am fost extrem de puternic mental pentru a obține victoria în fața unuia dintre cei mai buni jucători ai lumii. Am trecut prin toate stările posibile, am fost oportunist. În ultimul set am fost foarte relaxat, mi-am propus doar să servesc bine și este o mare satisfacție să câștigi astfel un meci", a transmis stângaciul de 1,88 m, antrenat de Cyril Brechbuhl.
Ugo Humbert se pregătește acum pentru un duel în optimi cu Marin Cilic. Victoriile cu norvegianul Casper Ruud și Stefanos Tsitsipas sunt primele obținute de francez la un turneu Masters 1000 pe suprafață rapidă. În urmă cu câteva săptămâni, Humbert reușea primele sale victorii în seria Masters pe zgura de la Foro Italico.

Tsitsipas, dezamăgit de problemele fizice

Stefanos Tsitsipas privește mai departe spre a doua prezență consecutivă la Turneul Campionilor, după eliminarea de la Paris. Grecul are motive de îngrijorare, întrucât, dincolo de jocul fantastic arătat de Humbert, au contat și problemele avute de Tsitsipas la picior.
"În setul doi a reapărut accidentarea de la Roland Garros. Dar, nu este o scuză pentru mine. Am dat tot ce aveam pe teren, am luptat până la capăt. Humbert a arătat tenis de cel mai înalt nivel", a transmis Tsitsipas la conferința de presă.
Marcos Giron a reușit și el o surpriză, marți, eliminându-l pe favoritul șapte al tabloului, Matteo Berrettini. În aceste condiții, Milos Raonic rămâne singurul cap de serie în cursă pe sfertul al patrulea de tablou la Paris Masters, Tsitsipas, Berrettini și Auger Aliassime fiind eliminați. Masters-ul de la Paris continuă astăzi, în transmisiune directă pe Eurosport și Eurosport Player.