Eșecul suferit de Simona Halep în turul al doilea de la US Open 2019, contra americancei Taylor Townsend, scor 6-2, 3-6, 6-7 (4), a fost desemnat surpriza anului în tenisul feminin de către WTA. Americanca ajunsese în turul doi la US Open după ce trecuse de calificări. Americanca a fost aproape de eliminare în ultimul meci înainte de tabloul principal, când jucătoarea Nina Stojanovic, din Serbia, a fost la două puncte de a câștiga meciul. Townsend a întors soarta partidei, iar ulterior a trecut cu greu de Kateryna Kozlova, în trei seturi.
În turul al doilea, în fața americancei Townsend s-a aflat Simona Halep, cea care câștigase turneul de la Wimbledon în urmă cu mai puțin de două luni, învingând-o categoric pe Serena Williams. Românca s-a lovit de o abordare total neobișnuită a adversarei sale, care a pus o mulțime de scurte și i-a pus serioase probleme sportivei noastre.

Înfrângerea Simona Halep la US Open, surpriza anului

Simona Halep, alături de Djokovic, Swiatek și Kyrgios la evenimentul anului 2022! Anunțul momentul
ACUM 10 ORE
"Townsend și-a dus jocul la cea mai înaltă putere, ajungând la un număr absurd de 106 sosiri la fileu, câștigând 64 de puncte astfel", scrie site-ul WTA, care mai precizează: "Townsend a lovit din nou în setul al treilea, având două mingi de meci pe serviciul său neîmblânzit. Halep a întors scorul, iar apoi a ajuns la un punct de victorie. Fără să îi fie teamă de șansa adversarei, Townsend a salvat mingea de meci și a forțat tie-break-ul. De la 3-3 a fost de neoprit, asigurându-și victoria după două ore și patru minute".
Mai apoi, Townsend a învins-o și pe Sorana Cîrstea, ajungând până în optimile de finală de la US Open, unde a cedat în trei seturi contra Biancăi Andreescu.Cea mai bună clasare a lui Townsend a fost locul 61, obținut în iulie 2018. Ea a încheiat anul 2019 pe poziția 82.