Favorită numărul 3 pe tabloul principal, Sorana Cîrstea a cedat surprinzător în fața unei jucătoare venite din calificări, aflată pe locul 348 WTA. Sportiva noastră a cedat în 3 seturi în fața Ekaterinei Makarova (26 de ani) după ce a câștigat manșa inaugurală la 1: scor 6-1, 3-6, 2-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 35 de minute de joc.
Astfel, Sorana Cîrstea a ratat ultima șansă de a se pregăti cât mai bine pentru al doilea turneu de Grand Slam al anului, Roland Garros. Adversara ei, Ekaterina Makarova, se va duela în continuare la Strasbourg cu Oceane Dodin, din Franța. În calificări, rusoaica a trecut de surorile Morderger.

Din păcate, nici Gabriela Ruse nu a reușit să treacă de turul inaugural. Sportiva noastră, aflată pe locul 52 WTA, a cedat în fața americancei Bernarda Pera, ocupanta locului 122 WTA, cu scorul de 5-7, 4-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 57 de minute de joc.
Pentru ambele jucătoare urmează acum Roland Garros, acolo unde le mai avem pe tabloul principal pe Simona Halep (19 WTA), Irina-Camelia Begu (62 WTA) şi Ana Bogdan (91 WTA). Din păcate, Jaqueline Cristian, locul 69 WTA, a fost nevoită să se retragă de la acest turneu major din cauza unei accidentări.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Wimbledon
Gabriela Ruse, înfrângere dureroasă la Wimbledon! A cedat în 3 seturi în fața lui Cori Gauff
28/06/2022 LA 14:43
Wimbledon
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2 la Wimbledon! Românca, victorie muncită cu Aleksandra Krunic
27/06/2022 LA 18:11