Simona Halep e în turul 2 la Roma, după ce și-a luat revanșa cu Alize Cornet pe zgura de la Foro Italico

Andrei Nicolae

Actualizat 09/05/2022 la 15:00 GMT+3

Simona Halep a obținut calificarea în turul al doilea la Roma după ce și-a luat revanșa cu Alize Cornet, jucătoarea care a învins-o de 4 ori în trecut.

Simona Halep, eliminată în sferturi la Madrid

GAME, SET & MECI! Simona Halep se califică în turul al doilea la turneul de 1000 de puncte de la Roma după ce și-a luat revanșa cu Alize Cornet, scor 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 26 de minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela cu favorita numărul 7, Danielle Collins, pe care a mai întâlnit-o de două ori până acum (1-1, scorul întâlnirilor directe).
  • 5-4. Cornet rămâne în setul 2, însă Simona va servi în continuare pentru calificarea în turul 2 la Roma.
  • 5-3. Simona Halep nu reușește să încheie meciul, iar Cornet va servi pentru a duce scorul la 5-4 în setul 2.
  • 5-2. Simona Halep mai obține un break și va servi în continuare pentru calificarea în turul 2 la Roma.
  • 4-2. Simona Halep își face serviciul și confirmă break-ul obținut mai devreme.
  • 3-2. Simona Halep obține un break la 0 și reușește să încline balanța în favoarea ei.
  • 2-2. Alize Cornet face imediat rebreak-ul. Se restabilește echilibrul în manșa secundă.
  • 2-1. Simona Halep obține primul break din setul al doilea.
  • 1-1. Simona Halep își face și ea serviciul și egalează în debutul setului 2.
  • 0-1. Alize Cornet începe cu dreptul acest set secund. Franțuzoaica își face serviciul.
  • Începe setul secund la Foro Italico.
  • 6-4. Simona Halep încheie setul întâi după 39 de minute de joc.
  • 5-4. Cornet își face serviciul, iar Simona va mai servi o dată pentru a încheia manșa inaugurală.
  • 5-3. Simona Halep face un game de serviciu foarte slab, iar Cornet ia un break înapoi.
  • 5-2. Alize Cornet își face serviciul, supraviețuiește în acest prim set, dar Simona va servi în continuare pentru a încheia manșa inaugurală.
  • 5-1. Simona Halep își face serviciu, e în total control, iar Alize Cornet va servi pentru a rămâne în setul inaugural.
  • 4-1. Simona Halep mai obține un break și e la doar 2 game-uri distanță de câștigarea primului set.
  • 3-1. De această dată Simona reușește să-și țină serviciul și are 2 game-uri în față.
  • 2-1. Simona Halep obține un nou break și se poate distanța în primul set.
  • 1-1. Simona nu reușește să-și consolideze break-ul și Cornet egalează.
  • 1-0. Simona Halep obține break-ul în primul game al meciului.
UPDATE / Începe meciul dintre Simona Halep și Alize Cornet. Franțuzoaica începe la serviciu.
Știre inițială
Simona Halep este gata de joc la Roma, turneu din categoria WTA 1000. Reprezentanta României va intra pe teren chiar luni, în jurul orei 14:00, contra jucătoarei din Franța, Alize Cornet.
Cele două jucătoare vor evolua pe arena "Pietrangeli", în jurul orei 14.00, după întâlnirea Viktorija Golubic – Victoria Azarenka.
După eliminarea de la Madrid, Simona Halep a mers direct la Foro Italico, pentru a se acomoda cât mai repede cu tot ce înseamnă condițiile din capitala Italiei. Cu o zi înaintea jocului cu Alize, Mouratoglou i-a pregătit sportivei noastre un antrenament extrem de util, alături de Iga Swiatek. Cele două sunt pe aceeași jumătate la turneul din capitala Italiei, putând să se întâlnească în faza semifinalelor.

Până acum, Simona Halep s-a întâlnit cu Alize Cornet de 5 ori, iar românca s-a impus o singură dată, în urmă cu aproape 10 ani, la Sofia în 2013. De atunci au mai urmat 3 meciuri în care franțuzoaica s-a impus (Dubai 2014, Madrid 2015 și Melbourne 2022). Ele s-au mai întâlnit o dată și în 2011, la Monterrey, când tot franțuzoaica s-a impus.
Învingătoarea acestei întâlniri o va înfrunta pe favorita numărul 7, americanca Danielle Collins.
Traseul Simoei Halep este destul de dificil la Roma. Dacă trece de primele două tuturi, ea ar urma să se întâlnească fie cu Belinda Bencic, favorita numărul 12, fie cu Amanda Anisimova. Pe aceeași parte de tablou se mai află și Iga Swiatek, Viktoria Azarenka, Emma Răducanu, Anett Kontaveit sau Aryna Sabalenka.
În 2021, Simona Halep a suferit o accidentare teribilă la Roma, în timpul meciului cu Angelique Kerber, în urma căruia a trebuit să abandoneze cu scorul de 6-1, 3-3 în favoarea sa. În urma acelui meci, sportiva noastră a fost nevoită să absenteze de la o serie îndelungată de turnee.