Iga Swiatek și-a "zdrobit" adversara și e în semifinale la Roma! Capitolul la care a depășit-o pe Serena Williams

Iga Swiatek este prima semifinalistă la turneul de la Roma! Poloneza a învins-o în mod clar pe Madison Keys în sferturile de finală, cedând doar patru game-uri. Liderul WTA caută al treilea titlu pe zgura de la Foro Italico.

Iga Świątek jest aktualną liderką światowego rankingu

Credit imagine: Getty Images

Iga Swiatek mai are de parcurs doi pași până la al treilea titlu al carierei la Roma. Poloneza s-a calificat azi în semifinale la turneul de 1000 de puncte din capitala Italiei după ce a învins-o fără drept de apel pe Madison Keys, favorita numărul 18, cu scorul de 6-1, 6-3, după o oră și 16 minute de joc.
Swiatek, care a câștigat trofeul la Foro Italico în 2021 și 2022, a jucat pentru a cincea oară împotriva lui Madison Keys, iar scorul confruntărilor directe este acum 4-1 în favoarea polonezei. Swiatek a arătat din nou o formă incredibilă de joc, iar la serviciu a fost precum o stâncă, de neclintit. Niciun break nu a putut americanca să-i ia polonezei, chiar dacă a avut 10 mingi de break.
CITEȘTE ȘI:

Iga Swiatek a zdrobit-o pe Keys! Poloneaza, calificare en-fanfare în semifinale la Roma

Swiatek a ajuns la 36 de victorii în 2024, încasând doar 4 înfrângeri până acum. Iga Swiatek are acum 75 de victorii pe zgură în 85 de meciuri WTA. Doar patru jucătoare din Era Open au ajuns la 75 de victorii pe această suprafață în mai puține meciuri - Monica Seles, Nancy Richey (80), Chris Evert (81) și Margaret Court (82).
Ajunsă în a 16-a semifinală la un turneu WTA 1000 din 30 de tablouri principale pe care a apărut, Iga Swiatek (53,3%) a depășit-o pe Serena Williams (53,1%, 26-49) în topul celor mai multe semifinale WTA 1000 atinse, de la introducerea acestui format în 2009.
"Am știut că un punct sau două pot schimba totul. Azi a fost o zi bună, am servit bine în momentele importante. Bucuria după o victoria nu e mereu la fel, unele meciuri câștigate se simt precum o rutină, dar altele se simt foarte bine, există multe emoții, uneori simt ușurare. A fost cea mai bună a zi a mea în Roma până acum, sunt mândră de mine", a spus Iga Swiatek
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo