Irina Begu e în finală la Ţiriac Foundation Trophy! Românca, victorie clară cu veterana Sara Errani

Publicat 17/09/2022 la 16:36 GMT+3

Irina Begu, cel mai bine clasată jucătoare rămasă în competiție la Ţiriac Foundation Trophy, s-a calificat în finală după ce a trecut în minimum de seturi de veterana Sara Errani.

Irina Begu

Irina Begu, aflată pe locul 41 WTA, s-a calificat în finala turneului de 125 de puncte WTA de la București, Ţiriac Foundation Trophy. Sportiva noastră a ajuns în ultimul act al competiției din Capitală după ce a trecut de veterana Sara Errani, ocupanta locului 115 WTA, finalistă în 2012 la Roland Garros.
Irina s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 38 de minute de joc. Pentru trofeu, Irina Begu se va lupta cu Reka-Luca Jani, din Ungaria, care a trecut de Maryna Zanevska (Belgia - 100 WTA), scor 7-5, 7-6 (8), după un meci de două ore şi 28 de minute.

Până acum, Irina Begu a trecut la București de Pigossi, Bara, Baindl și Errani fără a ceda set. Irina Begu și Reka-Luca Jani s-au mai întâlnit până acum o singură dată, însă în 2008, la Budapesta. Atunci, românca s-a impus fără emoții în turul inaugural, cu scorul de 6-4, 6-1.
Țiriac Foundation Trophy oferă premii totale în valoare de 115.000 de dolari și 160 de puncte în clasamentul WTA pentru campioană, fiind singurul turneu de tenis disputat în Capitală de acest nivel. Competiția se dispută pe zgură, la Centrul Național de Tenis din București.
Laver Cup, ultimul turneu din cariera marelui Roger Federer, este în direct, în perioada 23-26 septembrie, pe Eurosport și Eurosport Player.