Irina Begu, în finala turneului Challanger din Antalya! Românca se poate apropia de top 100 WTA

Publicat 30/03/2024 la 13:57 GMT+2

Irina Begu s-a calificat în finala turneului Challanger din Antalya, după ce a trecut în penultimul act de nipona Moyuka Uchijima, scor 7-5, 6-2. Dacă va cuceri trofeul, sportiva noastră se va apropia de top 100 WTA.

Irina Begu

Irina Begu s-a confruntat cu serioase probleme medicale în ultimele luni, iar de la US Open 2023 și până în această săptămână nu a mai jucat niciun meci. Irina a preferat să-și facă revenirea la turneul Challanger de la Antalya, unde a avut un parcurs excelent.
Astăzi, Irina s-a calificat fără mari emoții în ultimul act al competiției din Turcia, după ce a trecut în minim de seturi de nipona Moyuka Uchijima, scor 7-5, 6-2. Soarta meciului s-a decis în bună măsură în finalul actului întâi, când Begu a reușit să salveze o minge de set a adversarei, la 4-5, contra serviciului. Ulterior, Irina a făcut 6-5, după ce a salvat două mingi de break legate ale japonezei, și apoi a închis manșa cu 7-5, fructificând prima minge de set pe care și-a creat-o.

Irina Begu va juca finala Challangerului de la Antalya

Setul doi a fost fără istoric și Irina se pregătește de finala de duminică, unde va da piept cu iberica Jessica Bouzas Maneiro, care în prima semifinală a învins-o pe Simona Waltert cu scorul de 6-2 și 6-3. Va fi prima confruntare directă dintre cele două jucătoare.
Irina Begu a început săptămâna pe locul 126 în clasamentul WTA, dar și-a asigurat deja o urcare de câteva locuri. O victorie în finala din Antalya ar duce-o pe sportiva noastră pe poziția 104 în lume, astfel că revenirea în top 100 ar trebui să fie o formalitate în viitorul apropiat.
Obișnuită a circuitului WTA, unde a jucat 9 finale și a câștigat 5 titluri (2022 - Palermo; 2017 - București; 2016 - Florianopolis; 2015 - Seoul; 2012 - Tashkent), Irina Begu va avea ocazia să cucerească al 3-lea trofeu al carierei în circuitul Challanger, după cele de la Indian Wells (2020) și București (2022).