Siteul oficial al WTA prezintă azi un clasament inedit, al celor mai lungi partide jucate până acum, în primele 3 luni din 2021. Lideră la capitolul acesta e o româncă, Irina Begu. Sportiva noastră a avut un turneu teribil de greu la Gippsland Trophy, dar a ajuns până în sferturi, unde a pierdut în faţa lui Naomi Osaka, care ulterior a câştigat şi Australian Open.
În turul trei la Gippsland Trophy, bucureşteanca a salvat două mingi de meci contra lui Konta, înainte de a o învinge după 3 ore şi 33 de minute, cu scorul de 4-6, 7-6(10), 7-6(4). Acea victorie a fost una importantă pentru sportiva noastră: a fost prima din 2018 până în prezent în faţa unei adversare de top 20. Anterior, Irina se mai impusese de 12 ori în confruntările cu jucătoare din top 20 WTA.
Interesant e că la acel turneu, Irina mai disputase un meci maraton. Begu se impusese în primul tur în faţa lui Zheng Saisai 3-6, 7-5, 6-4, în două ore şi 45 de minute.
Cahill nu crede în planul lui Nadal şi i-a pregătit Simonei Halep un program diferit
18/03/2021 LA 09:11
"Sara Sorribes Tormo şi Marie Bouzkova figurează de mai multe ori în topul celor mai lungi meciuri din 2021, dar Irina Begu este cea care conduce lista maratoanelor din tenis în 2021", notează wtatennis.

Mai multe românce, în topul celor mai lungi meciuri de tenis în 2021

Mihaela Buzărnescu şi-a făcut şi ea loc în acest top inedit. Succesul contra lui CoCo Vandeweghe, 7-6(4), 6-7(5), 6-2, de la Guadalajara, a venit după 2 ore şi 59 de minute. Irina Bara a jucat şi ea un meci de aproape 3 ore, dar ea a fost înfrântă. Stefanie Voegele a trecut de reprezentanta noastră, scor 7-6(3), 6-7(5), 6-3, la Lyon, după o dispută întinsă pe durata a două ore şi 53 de minute.
Lista celor mai lungi meciuri de pe tabloul feminin, în 2021
1. Irina-Camelia Begu - Johanna Konta 4-6, 7-6(10), 7-6(4) - Gippsland Trophy - 3h33m
2. Sara Sorribes Tormo - Bernarda Pera 5-7, 6-3, 6-4 - Abu Dhabi - 3h23m
3. Marie Bouzkova - Bianca Andreescu 6-7(9), 6-2, 7-5 - Phillip Island Trophy - 3h17m
4. Caty McNally - Sara Sorribes Tormo 6-2, 6-7(3), 6-3 - Gippsland Trophy - 3h16m
5. Sara Sorribes Tormo - Liudmila Samsonova 6-7(6), 6-1, 7-6(4) - Phillip Island Trophy - 3h8m
WTA Dubai
4 românce au jucat azi în turul 1 la Dubai! Bogdan, Patricia & Begu, eliminate! Cîrstea, în turul 2
08/03/2021 LA 07:24
WTA Melbourne
Irina Begu se oprește în sferturi la WTA Melbourne, după un meci maraton cu Bianca Andreescu
17/02/2021 LA 09:11