Irina Begu s-a aflat în control pe parcursul primului set în care a cedat doar două game-uri. Elisabetta Cocciaretto, locul 128 WTA și cea care a primit un wildcard pentru a participa la această competiție, nu a făcut față ofensivei româncei.

Irina a început setul doi la fel de puternic, cu un break însă Cocciaretto a răspuns la fel. A fost nevoie de patru mingi de break în al treilea game ca românca să facă din nou break însă de acolo înainte lucrurile au fost clare. Begu a controlat restul partidei și a mai pierdut un singur game, impunându-se cu 6-2 în al doilea set.

Rome Masters
Dialogul care a stârnit râsete la meciul dintre Lajovic și Nadal: "Omule, sper că ești negativ!"
ACUM 39 MINUTE

Zi bună pentru români la Roma: victorii pentru Simona Halep, Monica Niculescu, Irina Begu, Raluca Olaru

Nu doar Irina Begu a avut parte de o victorie clară în capitala Italiei. Simona Halep și Monica Niculescu au obținut un succes de zile mari, pe zgura de la Foro Italico, în proba de dublu.

Sportivele noastre nu au dat nicio șansă duo-ului ucrainean Elina Svitolina și Dayana Yastremska și le-au administrat o înfrângere dureroasă: 6-0, 6-1, la capătul unui meci fără istoric, care a durat o doar 47 de minute de joc. În continuare, Simona și Monica le vor întâlni la Foro Italico pe câștigătoarele din meciul Aoyama/Shibahara, favorite 7 pe tabloul de dublu, și Bertens/Rus.

De asemenea, perechea Raluca Olaru - Anna-Lena Friedsam s-a calificat în turul doi după o victorie în fața perechii Sofia Kenin-Bettany Mattek-Sands, scor 6-1, 6-4.

SIMONA HALEP DEBUTEAZĂ MIERCURI ÎN PROBA DE SIMPLU LA ROMA

Simona Halep va debuta la simplu direct în turul secund, cu italianca Jasmine Paolini. Duelul va avea loc miercuri, la o oră pe care organizatorii o vor comunica în cursul zilei de azi. Finalistă la Foro Italico în 2017 și 2018, Simona este cap de serie numărul unu la ediția din acest an.

Simona Halep, Elina Svitolina, Kiki Bertens și Belinda Bencic, plus Jelena Ostapenko și Svetlana Kuznetsova sunt jucătoarele care au lipsit de la US Open și încep asaltul pentru Roland Garros, la Roma. Benicic, Svitolina și Bertens - adică favoritele 4, 5 și 6, trimise în bloc pe jumătatea inferioară de tablou - nu au jucat vreun meci oficial post-pandemie.

Nadal continuă cursa de apărare a titlului de la Roma! Ibericul s-a calificat în sferturi
ACUM 10 ORE
Djokovic, în sferturi la Roma! Liderul mondial l-a învins pe conaționalul Krajinovic