Irina Begu s-a calificat în finala Indian Wells (WTA 125K Series). Ea va reveni în Top 100

Actualizat 08/03/2020 la 22:48 GMT+2

Irina Begu, ocupanta locului 104 WTA, a câștigat finala turneului Challenger de la Indian Wells.

Irina Begu Indian Wells (WTA 125K Series)

Credit imagine: Twitter

Irina Begu s-a impus în finala Indian Wells (WTA 125K Series) după o oră și 26 de minute de joc cu Misaki Doi din Japonia. Begu a câștigat ambele seturi cu scorul de 6-3. Irina Begu va fi pe locul 81 în lume începând de luni grație acestui succes.
------
Irina Begu a învins-o Lesia Tsurenko în două seturi două seturi: 6-4, 6-4 și și-a asigurat un loc în finala de dumincă a turneului din California. Adeversară îi va fi Misaki Doi clasată pe locul 86 WTA, potrivit wtatennis.com. Misaki Doi s-a calificat în finală după ce adversara s-a retras din competiție.
Irina Begu s-a mai întâlnit o singură dată cu Misaki Doi în 2016 când a trecut de acesta în sferturile de finală de la Roma în două seturi: 6-2, 7-6.Jucătoare română și-a asigurat deja un cec în valoare de peste 13.000 și 95 de puncte WTA. Reprezentanta noastră are asigurat locul 92 WTA pentru săptămâna viitoare, însă dacă se va impune, mai poate urca în clasament.
Canalele Eurosport nu sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, însă ele se regăsesc în continuare la principalii operatori de pe piață. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.