Jannik Sinner a identificat înfrângerea care l-a ajutat "să se trezeazcă la realitate": "Atunci am realizat!"

Irina Aldea

Publicat 25/04/2024 la 16:14 GMT+3

Jannik Sinner e cel mai în formă jucător din 2024. Italianul a dezvăluit la Madrid că înfrângere pe muchie de cuțit l-au ajutat să treacă la nivelul următor.

Tsitsipas, cea mai mare victorie din 2024, cu Sinner. Grecul s-a calificat în finala Monte Carlo

Anul trecut pe vremea asta, Jannik Sinner se lupta să se impună în turneele care contează cu adevărat, fără reușită, dar italianul a schimbat traiectoria propriei sale cariere la finalul anului, obțiând victorii importante împotriva liderului ATP, Novak Djokovic, la Turneul Campionilor și în faza finală a Cupei Davis.
Mai mult decât atât, Jannik Sinner a cucerit la începutul acestui an și primul său titlu de Grand Slam la Australian Open, câștigând de asemenea titlurile de la Rotterdam și Miami, majoritatea experților sugerând că ar putea fi acum cel mai bun jucător din lume. Cu toate acestea, Sinner de acum 12 luni nu era atât de puternic, iar atunci când a ales meciurile care i-au schimbat mentalitatea, el a idenntificat înfrângerea suferită în fața germanului Daniel Altmaier la Roland Garros.

Altmaier s-a impus într-o bătălie epică de cinci seturi, 6-7, 7-6, 1-6, 7-6, 7-5. Sinner a sugerat că lipsa sa de consistență din acel meci l-a făcut "să se trezeazcă la realitate" și să se dedice întru totul pentru a deveni un adevărat campion: "Zi de zi încerc să devin mai bun. Când merg la culcare vreau să-mi pot spune: 'Ok, m-am îmbunătățit'", a declarat el la un podcast în cadrul Mutua Madrid Open.
"Pot câștiga titluri, asta e limpede, dar cel mai importat este să-mi văd evoluția. Mă uit la mine de acum 12 luni, iar în prezent vreau să văd un jucător diferit. Pentru a ajunge la acest nivel a trebuit să mai și pierd uneori. Atunci când pierzi, poți vedea unde trebuie să te îmbunătățești și trebuie să o faci cu orice preț. Au fost unele meciuri în care am fost foarte aproape de a câștiga și totuși am pierdut. Atunci îți dai seama ce ai făcut greșit. Cele mai apropiate pe care le câștigi, nu le înțelegi cu adevărat, dar pierzi și poți vedea exact unde s-a făcut diferența.
În meciul cu Altmaier (la Roland Garros, anul trecut), am jucat un set bine, un set prost și apoi am pierdut în setul al cincilea. Am pierdut atât de multă energie mentală, dar atunci am realizat ce trebuie să fac. Dacă aș fi avut o atitudine mai bună pe teren, nu spun că aș fi câștigat, dar aș fi avut șanse mai bune. Dacă aș fi câștigat jucând în acel mod, nu aș fi observat ce fac greșit, așa că iau acest lucru ca pe un lucru pozitiv. Am mai avut și alte înfrângeri foarte grele... la US Open având mingi de meci împotriva lui Carlos și, de asemenea, anul trecut împotriva lui Zverev, dar trebuie să înveți din asta tot timpul", a mai spus Sinner la Caja Magica.