Jannik Sinner a răspuns întrebării care stătea pe buzele tuturor, după decizia controversată de acum 3 săptămâni
Publicat 15/08/2025 la 09:54 GMT+3
După victoria sa împotriva lui Auger-Aliassime în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati, Jannik Sinner a detaliat unele dintre motivele care l-au condus la decizia de a -l reintegra în echipa sa pe preparatorul fizic Umberto Ferrara.
Jannik Sinner
Credit imagine: Getty Images
În urmă cu 3 săptămâni, cel mai bun jucător al lumii a luat o decizie controversată, decizând să colaboreze iar cu Ferrara. Umberto, la fel ca fizioterapeutul Giacomo Naldi, fusese eliminat din echipa lui Sinner după ce testele antidoping pozitive ale lui Sinner din martie 2024 au devenit publice în urmă cu aproape un an.
Decizia luată după Wimbledon a generat reacții contradictorii, presa de profil de pretutindeni comentând în fel și chip neașteptatul parteneriat cu omul văzut de mulți responsabil direct pentru scandalul de dopaj în care a fost implicat elevul lui Vagnozzi și Cahill. În consecință, una dintre întrebările de la conferința de presă de după succesul cu Auger-Aliassime a vizat acest nou parteneriat.
"În vara trecută (n.r. când l-a concediat pe Umberto Ferrara), era o situație diferită. Acum totul este diferit. Am simțit că, în acel moment, aveam nevoie de altceva. Am lucrat împreună cu Umberto timp de aproximativ doi ani înainte de această pauză, iar munca lui mi-a adus multe beneficii.
Am lucrat la fiecare aspect al corpului meu: mobilitate, stabilitate și chiar și rezistența corpului meu s-a îmbunătățit. Cred că a făcut o treabă excelentă și am decis să îl reintegrez în staff. M-am înțeles bine și cu Marco (n.r. Panichi, fostul preparator fizic al lui Djokovic, la care Jannik a renunțat în acest an), dar poate că nu a fost cea mai bună alegere. Întotdeauna am avut un sentiment bun vizavi de Umberto și de relația cu el", a explicat Sinner.
Sinner, încântat de prestația sa din partida cu Auger-Aliassime, de la Cincinnati
Disputa cu Felix Auger-Aliassime se anunța un test pentru Sinner, în condițiile în care nord-americanul era singurul jucător din lume care nu pierduse în fața numărului unu mondial după mai mult de o partidă directă (2-0 era scorul întâlnirilor directe, favorabil canadianului).
Motivat poate și de această statistică, Sinner l-a "demolat" pe canadian, scor 6-0, 6-2, iar la conferința de presă s-a declarat extrem de mulțumit de nivelul jocului său, explicând că încrederea pe care o are în propriile calități fac diferența.
"Simt că fiecare meci este diferit. Chiar dacă joci în același an împotriva aceluiași jucător, fiecare meci are povestea lui. Astăzi am simțit că jocul îmi merge foarte bine. Cred că acesta a fost punctul meu cheie astăzi: încrederea. Acest lucru m-a făcut să servesc bine și, deși am avut o mică scădere în setul al doilea, unde mi-a făcut break, cred că am făcut o partidă solidă.
E foarte dificil să joci împotriva lui Felix. Este un adversar foarte dificil pentru că servește foarte bine și se mișcă bine, este într-o formă fizică incredibilă. Lovește foarte bine cu forehand-ul, dar ne-am pregătit în cel mai bun mod posibil, și fizic, și tactic. Astăzi am simțit că joc un tenis grozav", a spus italianul după succesul în fața fostului semifinalist de la US Open 2021.
La 23 de ani și 356 de zile, Sinner a devenit cel mai tânăr jucător care să obțină 25+ victorii la rând pe hard, după Djokovic, în 2011. Sârbul avea 23 de ani și 306 zile când reușea o performanță similară.
În semifinalele competiției, Sinner va avea de trecut testul "Atmane", sportivul francez venit din calificări (locul 136 ATP) care a trecut de Cobolli, Fonseca, Fritz și Rune în drumul spre "careul de ași". Cei doi se vor înfrunta în premieră și, evident, italianul pare că are de îndeplinit o simplă formalitate.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo