Jannik Sinner, apărat "cu dinții" în Italia, după anunțul WADA! "TAS ne va reda campionul!"

Jannik Sinner spera să scape definitiv de scandalul de dopaj în care a fost implicat, însă WADA, Agenția Mondială Antidoping, a făcut apel și cere 1-2 ani de suspendare pentru italian. Președintele federației italiene de tenis a comentat această situație.

Tennis Sinner Reaction

Credit imagine: SNTV

Agenţia Mondială Antidoping (WADA/AMA) a anunţat sâmbătă că a făcut apel în cazul tenismanului italian Jannik Sinner, numărul unu mondial, autorizat de Agenţia internaţională pentru integritate în tenis (ITIA) să joace în continuare, după ce a fost depistat de două ori pozitiv la substanţa interzisă clostebol, în luna martie. WADA cere 1-2 ani de suspendare pentru italian.
Instanţa cu sediul la Montreal (Canada) "consideră că concluzia privind absenţa culpei sau a neglijenţei nu a fost corectă în ceea ce priveşte regulile aplicabile" şi, în consecinţă, "WADA solicită o perioadă de suspendare de la un an la doi ani" pentru italian, fără să-i fie anulate rezultatele obţinute după acele controale pozitive, inclusiv victoria sa de la US Open: "Întrucât cazul se află acum pe rol în faţa Tribunalului de Arbitraj Sportiv, WADA nu va face niciun alt comentariu în acest moment", adaugă agenţia în comunicatul său.
CITEȘTE ȘI:

Anunțul președintelui federației italiene de tenis, după apelul WADA în cazul lui Jannik Sinner

Invitat să comenteze apelul Agenției Mondiale Anti-Doping (WADA) la Curtea de Arbitraj Sportiv (TAS) în cazul Jannik Sinner, președintele Federației Italiene de Tenis, Angelo Binaghi, și-a exprimat încrederea în nevinovăția celui mai bun tenismen italian:
"Avem mare încredere în TAS, care va trebui să pună capăt cazului. Jannik Sinner are de partea sa nu numai dovezile faptelor, ci și achitarea de către nu mai puțin de trei organisme independente. Sunt sigur că singurul efect al apelului WADA va fi pozitiv, pentru că va stabili nevinovăția băiatului și va pune capăt definitiv acestui caz, redându-ne un campion în plină seninătate", a transmis Binaghi.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo