Jannik Sinner, plin de entuziasm înainte de "6 Kings Slam"! Niciun cuvânt despre decizia bizară a arabilor

Jannik Sinner a ajuns deja la Riyadh, unde va participa în această săptămână la "6 Kings Slam", turneul demonstrativ care pune la bătaie cel mai mare premiu din tenisul mondial. Deși e campion en-titre și numărul 2 ATP, italianul va trebui să joace și în "sferturi", în timp ce Alcaraz și Djokovic sunt calificați direct în semifinale, dar nu a părut deloc deranjat de această decizie.

Jannik Sinner - Carlos Alcaraz - US Open Rezumat

Sursa video: Eurosport

Jannik Sinner va reveni pe teren în această săptămână, la 10 zile de când a fost obligat să se retragă din duelul cu Tallon Griekspoor de la Shanghai, din cauza problemelor fizice. Italianul a ajuns deja la Riyadh, acolo unde va concura la a doua ediție din "6 Kings Slam", turneul demonstrativ care pune la bătaie cel mai mare premiu din tenisul mondial, campionul urmând să plece acasă cu 6 milioane de dolari.
La competiția din Arabia Saudită participă 6 jucători, pe lângă Sinner mai fiind invitați Carlos Alcaraz, Novak Djokovic, Alexander Zverev, Taylor Fritz și Stefanos Tsitsipas. Fiind un turneu neoficial, organizatorii își permit să impună ce reguli doresc și au luat o decizie contestată de fanii din întreaga lume. Concret, doi dintre cei 6 combatanți sunt calificați direct în semifinale, în timp ce adversarii lor vor fi deciși în urma a două "sferturi de finală".
Deși Jannik Sinner este campionul en-titre, el câștigând în 2024 finala cu Alcaraz, și e pe locul 2 în ierarhia ATP, arabii au decis să nu-i acorde liber în primul tur, acest privilegiu fiindu-le oferit lui Novak Djokovic și Carlos Alcaraz. Hotărârea organizatorilor nu s-a bazat nici pe rezultatul ediției precedente, nici pe ierarhia ATP, ci pe faptul că Alcaraz și Djokovic au o popularitate mai mare și era prea mare riscul ca unul dintre ei să piardă în sferturi și să plece astfel acasă (cei doi vor evolua cu siguranță în două partide; pierzătorii din semifinale se vor înfrunta în ultima zi în finala pentru locul 3).

Jannik Sinner, nicio urmă de frustrare pentru că trebuie să joace în primul tur la "6 Kings Slam"

Ajuns la Riyadh încă de luni, Sinner nu s-a arătat extrem de entuziasmat să fie din nou în capitala Arabiei Saudite pentru acest turneu și nu a scos niciun cuvânt despre decizia organizatorilor de a-l pune să joace în prima rundă. Chiar dacă în sinea sa e frustrat de acest statut, italianul nu a lăsat să se vadă acest lucru și a avut un mesaj elegant.
"Sunt foarte fericit să fiu din nou la Riyadh pentru a juca la turneul Six Kings Slam. Sper să vă placă tuturor. Ne vedem miercuri. Abia aștept să joc!", a spus Sinner la sosirea în Arabia Saudită.
În prima zi a competiției, miercuri, Jannik Sinner se va duela cu Stefanos Tsitsipas, învingătorul urmând să-l înfrunte joi pe Novak Djokovic, în semifinale. Pe cealaltă jumătate de tablou, primul meci îi va aduce față în față pe Alexander Zverev și Taylor Fritz, iar câștigătorul va juca împotriva lui Carlos Alcaraz în semifinale. Vineri va fi zi de pauză, iar finala pentru locul 3 și marea finală se vor desfășura sâmbătă.
Chiar dacă aproape toți concurenții de la "6 Kings Slam" sunt la capătul puterilor după un sezon extenuant, e de așteptat ca partidele să fie de o intensitatea foarte mare, deoarece premiile puse în joc sunt uriașe. Conform presei italiene, competiția de la Riyadh va fi penultima pentru Jannik Sinner înainte de Turneul Campionilor de la Torino (9-16 noiembrie). Elevul lui Cahill și Vagnozzi ar urma să concureze săptămâna viitoare la Viena, după care să se odihnească până la competiția din țara natală, fără să mai joace la Mastersul de la Paris (27 octombrie - 2 noiembrie).
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo