Jaqueline Cristian a câștigat duelul românesc cu Andreea Prisăcariu și s-a calificat în finala de la Palmanova

Dani Morar

Actualizat 25/03/2023 la 13:58 GMT+2

Jaqueline Cristian s-a calificat în finala turneului ITF de la Palmanova (Spania), după ce a trecut în semifinale de compatrioata Andreea Prisăcariu. 6-3, 6-0 a fost scorul înregistrat în favoarea lui Jaqueline, care a profitat de momentele slabe ale adversarei, căreia i s-a făcut rău în primul set.

Jaqueline Cristian

Jaqueline Cristian a învins-o pe Andreea Prisăcariu în semifinalele turneului ITF de la Palmanova și s-a calificat în ultimul act fără emoții. Competiția a fost una dominată de românce, 4 tricolore reușind să se califice până în faza sferturilor.
6-3, 6-0 a fost scorul în favoarea lui Jaqueline, care a profitat din plin de momentele slabe ale adversarei. Andreei i s-a făcut rău în primul set, la scorul de 2-5 și a cerut un scaun pentru a se așeza, în timp ce adversara ei a rămas foarte concentrată pe meci.
Din acel moment, Prisăcariu a mai câștigat un singur game, cedând setul secund la 0. Ea a avut nevoie de câteva minute pentru a-și reveni în setul inaugural, dar incidentul i-a tăiat orice șansă la victorie și la calificarea în finală.
Jaqueline Cristian se află la a doua finală consecutivă din circuitul ITF, după ce la începutul lunii se impunea la Trnava. Ea trecea în finală de franţuzoaica Oceane Dodin, a treia favorită, cu 7-6 (7), 7-6 (4).

Adversara lui Jaqueline din finala turneului dotat cu premii în valoare de 25.000 de dolari va fi bielorusa Iryna Shymanovic, numărul 221 WTA. Sportiva în vârstă de 25 de ani a trecut în penultimul act de favorita locală Leyre Romero Gormaz, numărul 176 WTA, scor 6-3, 6-3.
Sportiva din Spania trecuse în finală de o altă româncă, Alexandra Cadanțu-Ignatik, în 3 seturi, scor 6-2, 4-6, 6-1. Shymanovic a eliminat și ea o româncă, tot în sferturile competiției. Este vorba despre Miriam Bulgaru, care a cedat cu 1-6, 6-4.
Jaqueline Cristian (24 ani, 204 WTA), a cincea favorită a turneului, a avut nevoie de trei seturi şi două ore şi 20 de minute, în optimi, pentru a trece de spaniola Irene Burillo Escorihuela (25 ani, 315 WTA), scor 3-6, 6-4, 6-4.
În sferturi, Jaqueline Cristian s-a impus cu 7-6, 6-1 în fața franțuzoaicei Marie Benoit, iar acum va lupta cu titlul pe masă în finala de duminică.