Jelena Ostapenko a făcut circ, la Roma. Ce scrie siteul oficial al competiţiei despre incident

Actualizat 16/05/2023 la 08:49 GMT+3

Jelena Ostapenko s-a dat încă o dată în spectacol, de această dată în optimile de finală de la Roma, dar de această dată atitudinea sa a fost dublată şi de un tenis extrem de agresiv şi exact. Letona a reuşit prima victorie pe zgură contra unei adversare de top 15 şi visează la semifinalele competiţiei de la Foro Italico.

Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Roma, după ce a învins-o în 3 seturi pe Daria Kasatkina (locul 9 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-0. Sportiva din Letonia a fost și protagonista unei faze controversate, certându-se cu arbitra Marija Cicak, pe care a ameninţat-o că nu va mai arbitra vreodată un meci al ei.
Siteul oficial al competiţiei de la Foro Italico a descris acest incident, dar a pus accentul pe performanţa din teren reuşită de fosta câştigătoare de la Roland Garros.
"Fostă câştigătoare de Grand Slam, Jelena Ostapenko a avansat în sferturile de finală, după ce a ieșit cu bine dintr-un meci de tip rollercoaster, împotriva Dariei Kasatkina. Letona s-a angajat într-o serie de certuri cu arbitrul meciului, pe marginea unor decizii la limită, dar nu a lăsat să i se urce la cap aceste discuţii în contradictoriu. Ea a continuat să-și execute planul - un tenis super-agresiv -, a schimbat ritmul şi, cu toate că a pierdut setul doi, a oferit un adevărat "solo" pe final", notează siteul oficial al competiţiei de la Roma.

Ostapenko, ameninţări pentru Marija Cicak

În setul 2, Ostapenko s-a enervat din cauza unei decizii a arbitre de scaun. Sportiva în vârstă de 25 de ani a considerat eronată o decizie luată de Marija Cicak, dar aceasta a venit să-i arate că mingea era în teren, nu în afară, așa cum credea tenismena.
Ostapenko a încercat să se folosească de sprijinul tribunelor pentru a o influența, dar arbitra i-a spus clar că publicul nu o poate ajuta cu privire la deciziile pe care aceasta le ia.
În cele din urmă, nemulțumită de arbitraj, letona i-a spus lui Cicak că aceasta nu va mai arbitra niciodată vreun meci de-al ei.
Ostapenko a câştigat primul său meci împotriva unei adverare de top 15, pe zgură, în ultimii aproape 3 ani. Ultima oară când reuşea o astfel de performanţă se întâmpla la Roland Garros 2020, când o învinge pe Karolina Pliskova.
Pentru Jelena Ostapenko urmează, în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Roma, duelul cu învingătoarea meciului Paula Badosa - Karolina Muchova.