Jelena Ostapenko, un nou derapaj, la o săptămână de la duelul cu Simona Halep: "Ea așa face mereu!"

Publicat 24/02/2022 la 17:05 GMT+2

Jelena Ostapenko e din nou pe val în circuitul feminin de tenis, însă letona provoacă noi controverse cu fiecare apariție pe teren. În ultimul său meci de la Doha, cu Krejcikova, Ostapenko a avut un nou derapaj la adresa adversarei ei.

Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko, ajunsă pe locul 13 WTA, s-a calificat ieri în sferturile de finală de la Doha după ce a învins-o pe campioana en-titre de la Roland Garros, Barbora Krejcikova, cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 13 minute de joc. Meciul a fost în racheta letonei, care a deținut controlul și a dictat ritmul, însă Ostapenko a avut o sumedenie de nemulțumiri și așa.
Mai exact, letona, campioană la Roland Garros în 2017, i-a cerut arbitrului de scaun s-o sancționeze pe Barbora Krejcikova pentru că cehoaica își lua prea mult timp între puncte: "Ea așa face mereu! Am mai jucat cu ea și în Australia, așa procedează", a spus letona, fiind vizibil deranjată de cât trebuie s-o aștepte pe adversara ei, pe care a învins-o până la urmă fără bătăi de cap, în minimum de seturi.

Jelena Ostapenko, meciul și controversa în circuitul feminin de tenis

Simona Halep a pățit-o și ea în meciul din semifinale de la Dubai, cu letona. Ostapenko a făcut câteva comentarii ironice înaintea meciului cu românca, iar în setul decisiv, pe care l-a câștigat cu 6-0, campioana din 2017 de la Roland Garros a fost surprinsă râzând la scorul de 5-0 în decisiv - înaintea și în timpul meciului dintre cele două de la Dubai.
Comentând acest episod la revenirea în țară după înfrângerea încasată la Doha, Simona Halep a răspuns fugitiv: "Arată foarte mult caracterul ei și cam atât aș putea să spun, atât pot să spun despre ea". Jelena Ostapenko a învins-o pe Simona Halep în semifinale după ce a pierdut primul set în fața româncei, iar mai apoi a câștigat marele trofeu din Emiratele Arabe Unite, în finala cu Veronika Kudermetova.