Știrile dimineții: Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi la Osaka! Revenire incredibilă după 0-6 în primul set
Știrile dimineții: Jaqueline Cristian a obținut în această dimineață calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Osaka, după ce a învins-o în trei seturi pe Jessica Bouzas Maneiro. În handbal, CS Minaur Baia Mare a fost învinsă la debutul în grupele EHF European League. În baschet, campioana CSO Voluntari a ajuns la două victorii consecutive în Liga Nord-Europeană de baschet.
Fotbalul - Povestea mea: Adrian Iencsi. Interviul integral va fi sâmbătă, de la 17.45 pe Eurosport 1
Sursa video: Eurosport
În fiecare dimineață, la prima oră, Eurosport.ro face o scurtă revistă a presei, pentru a vă oferi cele mai interesante și proaspete informații din sport.
1. Jaqueline Cristian, revenire impresionantă la Osaka
Jaqueline Cristian s-a calificat în această dimineață în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Osaka, după ce a trecut în trei seturi de favorita nr. 8, Jessica Bouzas Maneiro, cu scorul de 0-6, 6-4, 6-2, după o oră și 58 de minute de joc.
Jucătoarea noastră a intrat foarte greu în joc în fața ibericei care o învinsese în urmă cu mai puțin de 3 săptămâni la Beijing, permițându-i lui Bouzas Maneiro să câștige primul set cu 6-0, deși nu fără efort (majoritatea game-urilor au fost destul de disputate).
În setul 2, Jaqueline a pus capăt seriei de game-uri consecutive adjudecate de adversara sa și a făcut primul ei break din meci chiar în primul game. Ulterior, ea a ajuns să conducă cu 3-0.
Deși iberica de pe locul 40 WTA a făcut imediat un re-break și apoi a câștigat și pe propriul serviciu, românca nu i-a permis să se apropie prea mult pe tabelă, menținându-se în avantaj.
Cristian a câștigat setul după aproape 50 de minute de joc și a trimis partida în decisiv, unde cele două sportive și-au împărțit primele game-uri. După ce a egalat la 2, însă, cel mai bine clasată jucătoare din România a legat 5 game-uri la rând, în ultimele 3 cedând doar câte un punct per game, și a obținut victoria.
Jaqueline Cristian s-a calificat, astfel, în sferturile de finală ale competiției din Japonia, unde va da peste învingătoarea din duelul Naomi Osaka (locul 16 WTA, principala favorită) - Suzan Lamens (locul 57 WTA).
În această dimineață, nu înainte de ora 9:30, Sorana Cîrstea va juca și ea în optimile turneului WTA 250 de la Osaka, urmând a o înfrunta pe Katie Boulter (locul 59 WTA).
2. Minaur Baia Mare, învinsă la debutul în grupele EHF European League
CS Minaur Baia Marte a fost învinsă de echipa slovenă RD LL Grosist Slovan Ljubljana, cu scorul de 35-29 (20-15), marți seara, la Ljubljana, în primul său meci din Grupa C a competiției masculine de handbal EHF European League.
Minaur, care a ajuns în premieră în grupele competiției, a condus de doar două ori, cu 1-0 și 2-1, apoi gazdele au preluat controlul și s-au desprins pe tabela de marcaj. Slovan a avut la pauză 20-15, după ce ecartul a fost și de opt goluri (19-11). Minaur a reușit să se apropie după pauză la două lungimi (20-22), dar slovenii au mărit din nou diferența, câștigând fără emoții, cu 35-29.
Pentru băimăreni au înscris Tudor Botea 7 goluri, David Ianis Moldovan 4, Stefan Vujic 3, Anderson Da Silva Mollino 3, Robert Nagy 2, Ștefan Gabriel Cumpănici 2, Milan Kotrc 2, Erik Leonard Pop 2, Viorel Fotache 1, Lucas Alexandru Sabou 1, Ovidiu Ionuț Ardelean 1, Sebastian Nicolae Barbul 1. Portarul Anton Terehov a avut 3 intervenții (12,50%), iar Darius Cătălin Makaria 2 (12,50%).
Leon Ljevar a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 12 goluri. Au mai înscris Stas Skube 6 goluri, Tarik Mlivic 5, Tim Cokan 4, Tadej Kljun 3, Stas Slatinek Jovicic 2, Bruno Vili Zobec 2, Adi Mehmedcehajic 1. Nebojsa Bojic a avut 9 intervenții (28,13%), iar Aljaz Panjtar 3 (33,33%).
În celălalt meci al grupei, SAH - Aarhus a dispus de Fraikin BM. Granollers cu 31-26, în deplasare. Potrivit Agerpres, Minaur va juca următorul meci cu Fraikin BM. Granollers, la Baia Mare, pe 21 octombrie.
3. Victorie clară pentru CSO Voluntari în ENB
CSO Voluntari, deținătoarea titlului, a învins clar echipa croată Alkar Sinj, cu scorul de 92-72 (25-10, 25-27, 31-26, 11-9), marți seara, pe teren propriu, în Liga Nord-Europeană de baschet masculin (ENBL).
Formația ilfoveană a obținut a doua victorie consecutivă, la capătul unui meci pe care l-a dominat autoritar.
Solomon Devin Young a fost cel mai bun om al gazdelor, cu 19 puncte și 9 recuperări. De a CSO Voluntari s-au mai remarcat Lee Edward Skinner, 16 p, 3 pase decisive, Sacar Kofi Assante Anim, 15 p, 5 rec, 3 pd, Giordan Lee Watson,14 p, 4 rec.
De la Alkar s-au evidențiat Jonathan Cisse, 21 p, 5 pd, și Deantoni Gordon, 15 p.
Donar Groningen ocupă primul loc, cu 5 puncte (3 jocuri), urmată de CSO Voluntari, 4 p (2 j), Sigal Prishtina, 4 p (2 j), TalTech/Alexela Tallinn, 4 p (3 j), etc.
CSO Voluntari va juca următorul meci în deplasare, cu echipa austriacă Hefte Helfen Bulls Kapfenberg, pe 22 octombrie. AGERPRES
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2244.png)
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2203.png)
0
6
6
6
4
2
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)