La ce turneu revine Simona Halep pe teren, după accidentare. Organizatorii au confirmat

Publicat 06/04/2022 la 13:18 GMT+3

Simona Halep este în plin proces de recuperare după accidentarea suferită la Indian Wells. Sportiva noastră va reveni pe teren la turneul de la Madrid, pe care l-a câștigat în două rânduri. Organizatorii au confirmat că sportiva noastră se află pe lista participantelor.

Simona Halep

Simona Halep a avut un start bun de sezon, dar revenirea sa în elita tenisului feminin a fost stopată de accidentarea suferită la Indian Welss, acolo unde s-a oprit în semifinale, fiind învinsă de Iga Swiatek. La scurt timp, românca s-a retras de la Miami și a anunțat că va lipsi aproximativ o lună din circuit, ratând inclusiv întâlnirea cu Polonia din Billie Jean King Cup.
Acum, aflată în plin proces de recuperare, Simona Halep va reveni cel mai probabil la finalul acestei luni pe terenul de tenis. Sportiva noastră se află pe lista sportivelor înscrise la turneul WTA 1000 de la Madrid. Competiția de la Caja Magica va avea loc în acest an în perioada 28 aprilie - 7 mai. Simona Halep e dublă campioană la turneul pe care Ion Țiriac l-a deținut în trecut.

Organizatorii competiției din capitala Spaniei au anunțat lista capilor de serie, iar Simona Halep se găsește printre sportivele înscrise. De asemenea, pe lista preliminară se află și Sorana Cîrstea. Halep s-a retras înainte de primul meci de la WTA Miami și va rata de asemenea întâlnirea de Billie Jean King Cup dintre Polonia și România (15 și 16 aprilie 2022, la Radomskie Centrum Sportu din Radom).
La turneul din Madrid vor fi prezente cele mai bune tenismene, printre acestea fiind Iga Swiatek, Barbora Krejcikova, Paula Badosa, Maria Sakkari sau Aryna Sabalenka.Simona Halep a câștigat turneul de la Madrid la edițiile din 2016 și 2017. Cap de serie numărul trei la ediția din 2021, Simona Halep a fost eliminată în turul al treilea de Elise Mertens (6-4, 5-7, 5-7). Campioana en-titre este Aryna Sabalenka: 6-0, 3-6, 6-4 cu Ashleigh Barty.