Sorana Cîrstea o învinge pe Anastasia Pavlyuchenkova și se califică în optimi la Australian Open

Actualizat 22/01/2022 la 14:48 GMT+2

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open, după ce a trecut în turul trei de Anastasia Pavlyuchenkova, scor 6-3, 2-6, 6-2.

Sorana Cîrstea, în meciul cu Anastasia Pavlyuchenkova

6-3, 2-6, 6-2: VICTORIE SORANA CÎRSTEA! Românca se impune în decisiv și se califică în optimile de finală de la Australian Open.
6-3, 2-6, 5-2: Pavlyuchenkova câștigă pe propriul serviciu și rămâne în meci, în timp ce Sorana va servi pentru partidă după pauză.
6-3, 2-6, 5-1: Sorana face un nou game bun pe propriul serviciu și este la un singur game de o nouă optime de finală la Melbourne.
6-3. 2-6, 4-1: Sorana Cîrstea reușește un nou game bun pe serviciul rusoaicei și realizează un nou break în setul decisiv.
6-3, 2-6, 3-1: Sorana câștigă un nou game pe propriul serviciu și conduce în decisiv cu 3-1.
6-3. 2-6, 2-1: Pavlyuchenkova își face serviciul și câștigă primul game al său din setul decisiv.
6-3, 2-6, 2-0: Sorana își consolidează break-ul și conduce cu 2-0 în setul decisiv al partidei cu Pavlyuchenkova.
6-3, 2-6, 1-0: Sorana Cîrstea începe foarte bine setul decisiv. Românca realizează break-ul, iar rusoaica arată din nou slăbiciuni pe propriul serviciu.
6-3, 2-6: Rusoaica face un nou break și câștigă setul al doilea. Urmează set decisiv pe Rod Laver Arena.
6-3, 2-5: Pavlyuchenkova câștigă un nou game pe propriul serviciu, iar Sorana va servi după pauză pentru a rămâne în setul al doilea.
6-3, 2-4: Sorana Cîrstea salvează o minge de break și își adjudecă al doilea game al setului secund.

Sorana Cîrstea a reușit să salveze un game important în setul 2 al meciului cu Pavlyuchenkova

6-3, 1-4: Sorana a revenit de la 30-0, a avut o minge de break, dar nu a reușit să valorifice. Pavlyuchenkova și-a făcut în cele din urmă serviciul și conduce cu 4-1 în setul al doilea.
6-3, 1-3: Game alb pentru Sorana, care reduce din diferență în setul al doilea.
6-3, 0-3: Pavlyuchenkova își consolidează break-ul cu un game bun pe propriul serviciu și duce scorul la 3-0 în favoarea sa în setul al doilea.
6-3, 0-2: Numărul 11 WTA face break-ul, după un game în care jucătoarea din România a servit slab.
6-3, 0-1: Pavlyuchenkova își face serviciul în debutul setului secund, după ce a salvat o minge de break a Soranei.
6-3: SET SORANA CÎRSTEA! Românca a câștigat primul set după 33 de minute de joc pe Rod Laver Arena.
5-3: Game alb pentru Pavlyuchenkova, iar Sorana va servi pentru câștigarea primului set.
5-2: Sorana se află la un singur game de câștigarea primului set, după ce a servit foarte bine pentru a duce scorul la 5-2.

Australian Open 2022 | Sorana Cîrstea a câștigat al doilea game pe propriul serviciu cu un as

4-2: Încă un break realizat de Sorana, după un game în care a returnat foarte bine.
3-2: Pavlyuchenkova face și ea break-ul după un game în care Sorana a jucat bine, dar diferența a fost făcută de punctul câștigat de rusoaică la 30-30.
3-1: Sorana Cîrstea reușește un nou break, după un game foarte bun pe serviciul lui Pavlyuchenkova. Rusoaica a arătat câteva semne de slăbiciune pe propriul serviciu, în mod special la primul serviciu.
2-1: Sorana Cîrstea câștigă primul game pe propriul serviciu și conduce cu 2-1.
1-1: Sorana face un game foarte bun pe serviciul adversarei și reușește rebreak-ul. restabilind egalitatea.

Australian Open | Sorana Cîrstea a reușit un re-break frumos în startul partidei cu Pavlyuchenkova

0-1: Numărul 11 WTA reușește să facă break-ul încă din primul game al partidei.
UPDATE / A început partida dintre Sorana Cîrstea și Anastasia Pavlyuchenkova, cu românca la serviciu.

Sorana Cîrstea-Anastasia Pavlyuchenkova, în turul al treilea de la Australian Open

Sorana Cîrstea luptă astăzi pentru un loc în optimile de finală. Numărul 38 mondial o întâlnește astăzi pe Anastasia Pavlyuchenkova (11 WTA), în al doilea meci programat pe Rod Laver Arena în sesiunea de seară.
Sorana a trecut în primele două tururi de Petra Kvitova (19 WTA) și Kristina Kucova (96 WTA), fără să piardă set, arătând o formă foarte bună în primul turneu de Grand Slam al anului. De cealaltă parte, Pavlyuchenkova a trecut în primele două tururi de Anna Bondar (92 WTA) și Sam Stosur (487 WTA), la fel ca jucătoarea din România, fără să cedeze vreun set.
Partida de astăzi va fi a șaptea întâlnire directă dintre cele două jucătoare, scorul întâlnirilor directe fiind la egalitate, 3-3. Ultima partidă dintre cele două a avut loc în 2018, pe iarbă, la Eastbourne, atunci când jucătoarea din Rusia s-a impus în trei seturi, 2-6, 7-5, 6-4.
Câștigătoarea acestei partide o va întâlni în optimile de finală pe poloneza Iga Swiatek (9 WTA), care a trecut sâmbătă fără emoții de Daria Kasatkina (23 WTA), scor 6-2, 6-3.
Australian Open 2022 se vede în exclusivitate pe Eurosport. Toate meciurile de la Melbourne sunt în direct și în exclusivitate pentru România și pe aplicaţia Eurosport Player.