Fost ocupant al locului 56 ATP, Marius Copil s-a calificat vineri în semifinalele turneului challenger de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale de 52.080 dolari, după ce l-a învins, vineri, pe americanul Christopher Eubanks, cu 7-6 (1), 7-5. Al patrulea favorit al competiției, Marius Copil s-a impus după două ore şi 20 minute de joc.
Arădeanul se pregătește pentru o revenire importantă în circuitul ATP și își păstrează cea mai bună armă a sa, serviciul. El a încheiat partida cu americanul Eubanks cu 14 aşi (două duble greşeli), oferindu-i adversarului o singură şansă de break, pe care Eubanks nu a fructificat-o. Americanul (24 ani, 242 ATP), cap de serie numărul şapte, a avut 5 aşi şi şi-a pierdut serviciul o singură dată, în ultimul game al meciului.

Marius Copil, calificare entuziasmantă în semifinalele challenger-ului de la Sankt Petersburg

Cum a comentat Cristian Tudor Popescu decizia Simonei Halep de a lucra cu Adrian Marcu
Marius Copil dă semne importante de revenire, după o perioadă nefastă pe care o traversa în carieră. Arădeanul în vârstă de 30 de ani nu mai reuşise trei victorii consecutive din octombrie 2019, de la Antwerp (ATP), unde a pierdut în sferturi în faţa britanicului Andy Murray, după trei seturi.
Marius Copil şi-a asigurat un cec de 2.510 dolari şi 29 puncte ATP. În penultimul act, Marius se va duela cu favoritul gazdelor, rusul Evgenii Tiurnev, ocupant al locului 403 ATP. Rusul a pierdut un singur set până în semifinale, iar în sferturile de finală l-a învins pe bosniacul Mirza Basic în minimum de seturi, scor 6-4, 6-2, la capătul unui meci facil, de o oră și 14 minute de joc. Meciul dintre Marius Copil și Tiurnev va avea loc sâmbătă la Sankt Petersburg, de la ora 11.30.
Emma Răducanu, ca Federer! Cum și-a surprins fanii campioana de la US Open: "Sper să înțelegeți"