Meciul dintre Irina Begu și Sara Sorribes a fost amânat din cauza ploii. Când se poate relua duelul

Actualizat 14/08/2020 la 20:07 GMT+3

Meciul dintre Irina Begu (82 WTA) și Sara Sorribes Tormo (84 WTA), din sferturile turneului de la Praga, a fost întrerupt din cauza ploii.

Irina Begu, numărul 72 WTA

În momentul întreruperii, Begu conducea cu 1-0 la seturi, iar sportiva din Spania obținuse primul game din setul secund, pe serviciul româncei.
Irina Begu și-a adjudecat primul set cu 6-2, reușind să câștige 3 mingi de break. În primul set, jucătoarea noastră și-a pierdut o singură dată serviciul, la 5-2. Sorribes Tormo a început mai bine setul secund și a câștigat primul game pe serviciul Irinei. Apoi, vremea ploioasă le-a stricat planurile celor două sportive.
Meciul dintre Irina Begu și Sara Sorribes Tormo ar urma se se reia tocmai sâmbătă, în jurul prânzului.

Halep ar putea lupta cu Irina Begu în semifinalele de la Praga

Învingătoarea meciului va evolua împotriva Simonei Halep, care s-a impus astăzi categoric în fața Magdalenei Frech, scor 2-0 (6-2, 6-0).
La finalul meciului, Halep a fost întrebată despre adversara pe care o preferă în semifinale, ținând cont că acolo ar putea ajunge conaționala Irina Begu. Halep n-a fost influențată de acest lucru, spunând că va lupta pentru victorie cu oricare dintre cele două:
"Ambele jucătoare sunt foarte bune, nu îmi doresc o anumită adversară. Va fi greu, așa e în semifinale. Sunt aici să dau totul pe teren.", a mai adăugat jucătoarea noastră.