Medjedovic s-a autoproclamat "urmaşul lui Djokovic", după victoria carierei

Actualizat 03/12/2023 la 14:47 GMT+2

Hamad Medjedovic a reuşit turneul carierei la Next Gen ATP Finals, devenind cel mai slab clasat jucător din istorie care cucereşte trofeul. Tânărul de 20 de ani e foarte fericit că i-a răsplătit lui Djokovic încrederea şi e extrem de mândru că 2 sârbi s-au impus la competiţiile de final de an care recompensează cei mai buni jucători ai planetei (Turneul Campionilor), respectiv cei mai buni tineri.

Hamad Medjedovic este campion la Next Gen ATP Finals, după finala cu Arthur Fils

Sârbul Hamad Medjedovic, numărul 110 mondial, a câştigat turneul Next Gen ATP Finals, rezervat celor mai buni jucători sub 21 de ani din circuitul profesionist de tenis, în finala căruia l-a învins cu 3-4 (6), 4-1, 4-2, 3-4 (9), 4-1 pe principalul favorit, francezul Arthur Fils, sâmbătă la Jeddah, în Arabia Saudită.
Betano - Torino - Turneul Campionilor
Toată emoția de la Turneul ATP Next Gen Finals de pe Eurosport se joacă cu BETANO.
Medjedovic (20 ani) s-a impus după două ore şi 11 minute de joc în faţa lui Fils (19 ani), devenind tenismanul cel mai slab clasat în ierarhia ATP care cucereşte trofeul în această competiţie, în care s-au mai impus antrenor jucători precum spaniolul Carlos Alcaraz, italianul Jannik Sinner şi grecul Stefanos Tsitsipas.
Protejat al lui Djokovic, care i-a sponsorizat până acum cariera, Hamad e fericit că a reuşit în sfârşit un mare rezultat, care să recompenseze încrederea arătată de cel mai titrat jucător din istorie. El e convins că un astfel de succes îi va da "aripi" pentru sezonul viitor, când are ambiţii mari.
"Djokovic, învingător la Turneul Campionilor, eu la Next Gen. E un lucru fantastic şi mă bucur că îi calc pe urme lui Novak. Nu îmi vine să cred că am câştigat acest trofeu, dar această victorie îmi va da multă încredere pentru 2024", a spus sârbul potrivit atptour.com.

Hamad Medjedovic, cuvinte frumoase despre Arthur Fils, după finala Next Gen

Arthur Fils, adversarul din finală, pleca favorit în confruntarea de ieri, dar Medjedovic a fost mai puternic, impunându-se în primul rând graţie serviciului (a servit 69 de aşi de-a lungul competiţiei, cei mai mulţi din istoria turneului - 19 doar în finală).
"Arthur e un jucător fantastic, nu degeaba e în primii 40 din lume în acest moment. Din fericire, am avut nervii mai tari, am încercat să fiu mai relaxat. Cu toate acestea, a fost imposibil să îmi stăpânesc emoţiile în setul 4, la mingile de meci avute", a mai spus sârbul.
Fils, care a început sezonul pe 251 ATP, a terminat 2023 pe 36 ATP, fiind al treilea cel mai bine clasat tânăr francey din istorie, după Richard Gasquet şi Gael Monfils.
Antrenat de Victor Troicki, Medjedovic a câştigat anul acesta 3 turnee Challenger şi a ajuns în două semifinale la nivel ATP: Gstaad ;i Astana.
Aceasta a fost a şasea ediţie a Next Gen ATP Finals, turneu dotat cu premii totale în valoare de 2 milioane de dolari, care s-a disputat după un format special, cu seturi de până la patru gameuri. Medjedovic, campion neînvins, a devenit primul jucător din istorie care trece de bariera a jumătate de milion de dolari câştigat la acest turneu, depăşind borna setată anterior de Alcaraz (480.000 de dolari, în 2021).