Simona Halep a făcut câteva meciuri foarte bune la Melbourne și este răsplătită cu șansa de a juca pentru prima ei finală din 2022 și prima de la Roma 2020. Adversară îi va fi tânăra sportivă din China, Qinwen Zheng, ocupantă a locului 126 WTA. Cele două jucătoare se vor lupta pentru un loc în finala Melbourne Summer Set 1 în acceastă noapte, de la ora 4, ora României.
Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre Simona Halep și Qinwen Zheng. Conform programului anunţat de organizatori, meciul va fi al doilea al zilei de sâmbătă pe Rod Laver Arena. Simona Halep s-a calificat în semifinale la Melbourne după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, pe elveţianca Viktorija Golubic, locul 43 WTA.
Roland Garros
LIVE BLOG | Tragerea la sorți de la Roland Garros, de la ora 20. Simona Halep își află adversarele

Qinwen Zheng, încrezătoare că o poate învinge pe Simona Halep

"Este o jucătoare foarte bună. Când eram junioară, tata îmi vorbea despre ea, îmi spunea că este o luptătoare. Voi da tot ce am mai bun mâine şi cred că am nivelul necesar pentru a câştiga, aşa că trebuie să cred în mine. Nu mă gândesc că adversara este Simona. Trebuie doar să mă concentrez pe ce am eu de făcut și să încerc să merg înainte şi să câştig acest meci", a declarat Zheng, potrivit WTA.
Simona Halep, favorită numărul 2 pe tabloul principal de la Melbourne Summer Set 1, a trecut până acum de Aiava, Ruse și Golubic, cedând un set în partida din sferturile de finală. De partea cealaltă, Qinwen Zheng a trecut în calificări de Niemeier și Pera, cedând un singur set. Pe tabloul principal, chinezoaica a trecut de Hontama, Zvonareva și Konjuh, cedând două seturi, în primele două meciuri.
Simona Halep la Roland Garros 2022: "E o nebunie ce a putut să facă Serena cu Patrick alături"