Simona Halep, calificare la pas în sferturile de finală la Melbourne Summer Set 1! Ruse, nicio șansă

Actualizat 06/01/2022 la 05:47 GMT+2

Simona Halep s-a calificat în această dimineață în sferturile de finală ale turneului de 250 de puncte de la Melbourne Summer Set 1, în urma victoriei cu Gabriela Ruse.

Simona Halep

• 6-1. GAME, SET & MECI, Simona Halep! Fostul lider mondial din WTA se califică în sferturile de finală la Melbourne Summer Set 1, acolo unde o va întâlni pe elvețianca Viktorija Golubic.
  • 5-1. Halep își face serviciul, iar Ruse va servi în continuare pentru a rămâne în meci.
  • 4-1. Halep obține un nou break și e la doar 2 game-uri distanță de victorie.
  • 3-1. Simona Halep consolidează break-ul și se apropie tot mai mult de victorie la Melbourne.
  • 2-1. Simona Halep face break-ul și în setul secund.
  • 1-1. Simona Halep își face serviciul fără emoții.
  • 0-1. Gabriela Ruse câștigă un prim game din setul 2 la 0. E primul ei game de serviciu păstrat.
  • Începe setul secund la Melbourne!
  • 6-2. Simona Halep își adjudecă primul set după 34 de minute de joc.
  • 5-2. Halep mai obține un break și va servi pentru a-și adjudecat setul inaugural.
  • 4-2. Ruse recuperează un break, va servi pentru a se apropia la un singur game de Halep.
  • 4-1. Simona Halep mai obține un break și se apropie cu pași repezi de calificarea în sferturile de finală la Melbourne.
  • 3-1. Simona Halep își consolidează break-ul.
  • 2-1. Simona Halep obține break-ul fără a ceda niciun punct!
  • 1-1. Gabriela Ruse face rebreak-ul! Start echilibrat de partică.
  • 1-0. Simona Halep obține break-ul încă din primul game al partidei.
  • UPDATE / Începe meciul dintre Gabriela Ruse și Simona Halep! Ruse începe la serviciu.
Știre inițială
Jucătoarea română de tenis Simona Halep a obţinut prima sa victorie din 2022, 6-4, 6-2 cu australianca Destanee Aiava, miercuri, în primul tur la Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), turneu dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani. Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită a turneului, a câştigat după o oră şi 18 minute în faţa unei adversare venite din calificări (21 ani, 316 WTA).
CITEŞTE ŞI:

Halep şi Ruse, faţă în faţă la Melbourne Summer Set 1

Halep, care a mai jucat anul acesta al dublu, alături de Gabriela Ruse, pierzând în faţa cuplului Bernarda Pera/Katerina Siniakova, o va înfrunta în optimi chiar pe Ruse. Partida dintre cele două are loc în această noapte, nu înainte de 3:30.
Halep şi Ruse au mai fost adversare o singură dată, anul trecut, la Transylvania Open, când Simona s-a impus cu 6-1, 6-2 în primul tur.
"Am jucat cu Gabriela Ruse în urmă cu două luni, în România, dar niciun meci nu seamănă cu altul. Sper să mă refac cât mai repede și să joc cel mai bun tenis al meu", a explicat Simo după partida cu Aiava.
Marele obiectiv pentru Simona Halep e să fie într-o formă cât mai bună la Australian Open, turneu care se desfăşoară în perioada 17 - 30 ianuarie şi are acoperire totală pe Eurosport şi Eurosport Player.