• GAME, SET & MECI, Simona Halep - 6-3, 6-2! Românca se califică în prima ei finală din 2022 și o va întâlni pentru titlu la Melbourne Summer Set 1 pe Veronika Kudermetova, care nu a evoluat în semifinale pentru că adversara ei din penultimul act, Naomi Osaka, s-a retras înaintea partidei.
  • 6-3, 5-2. Simona Halep se apropie la doar un game de câștigarea meciului! Zheng va servi pentru a rămâne în meci.
  • 6-3, 4-2. Zheng își face serviciul, dar Simona Halep e tot mai aproape de victorie.
  • 6-3, 4-1. Simona Halep își face serviciul fără mari emoții și este la 2 game-uri distanță de victorie, de calificarea în finală.
  • 6-3, 3-1. Simona Halep obține break-ul și în setul secund.
  • 6-3, 2-1. Simona Halep își face serviciul din nou și e în continuare la conducere.
  • 6-3, 1-1. Zheng întoarce și ea game-ul de serviciu în favoarea ei și egalează la 1 în setul secund.
  • 6-3, 1-0. Simona Halep salvează 3 mingi de break și își face serviciul.
  • Începe setul secund, cu Simona Halep la serviciu.
  • 6-3. Simona Halep mai obține un break și câștigă setul inaugural, după 43 de minute de joc.
  • 5-3. Simona Halep se apropie la doar un game distanță de câștigarea setului inaugural.
UPDATE / Naomi Osaka s-a retras înaintea semifinalei cu Veronika Kudermetova din cauza unor probleme abdominale. Dacă Simona Halep trece de Zheng, atunci o va întâlni în finală pe Kudermetova.
Roland Garros
Ora de start a meciului Simona Halep - Nastasja Schunk în primul tur la Roland Garros 2022
ACUM 12 ORE
  • 4-3. Zheng rămâne la doar un game distanță, cu un break în dezavantaj. Chinezoaica, servicii puternice.
  • 4-2. Simona se bucură de un game de serviciu mai ușor și rămâne în față.
  • 3-2. Qinwen Zheng rămâne aproape de Simona Halep, după ce-și mai face o dată serviciul.
  • 3-1. Simona Halep are o nouă zi dificilă pe propriul serviciu, însă câștigă până la urmă acest game.
  • 2-1. Qinwen Zheng își face pentru prima dată serviciul în acest meci.
  • 2-0. Simona Halep supraviețuiește unui game de serviciu dificil și consolidează break-ul.
  • 1-0. Simona Halep debutează perfect în semifinale, cu break.
UPDATE / Începe în curând meciul din semifinale dintre Simona Halep și Qinwen Zheng. Chinezoaica începe la serviciu.
Știre inițială
Simona Halep a făcut câteva meciuri foarte bune la Melbourne și este răsplătită cu șansa de a juca pentru prima ei finală din 2022 și prima de la Roma 2020. Adversară îi va fi tânăra sportivă din China, Qinwen Zheng, ocupantă a locului 126 WTA. Cele două jucătoare se vor lupta pentru un loc în finala Melbourne Summer Set 1 în acceastă noapte, de la ora 4, ora României.
Aceasta va fi prima întâlnire directă dintre Simona Halep și Qinwen Zheng. Conform programului anunţat de organizatori, meciul va fi al doilea al zilei de sâmbătă pe Rod Laver Arena. Simona Halep s-a calificat în semifinale la Melbourne după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, pe elveţianca Viktorija Golubic, locul 43 WTA. Halep va evolua în penultimul act în premieră cu chinezoaica Qinwen Zheng, venită din calificări, care a trecut, în sferturi, cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (5), de croata Ana Konjuh, locul 67 WTA.

Simona Halep - Qinwen Zheng, LIVE TEXT pe eurosport.ro de la ora 4.00

Simona Halep, favorită numărul 2 pe tabloul principal de la Melbourne Summer Set 1, a trecut până acum de Aiava, Ruse și Golubic, cedând un set în partida din sferturile de finală. De partea cealaltă, Qinwen Zheng a trecut în calificări de Niemeier și Pera, cedând un singur set. Pe tabloul principal, chinezoaica a trecut de Hontama, Zvonareva și Konjuh, cedând două seturi, în primele două meciuri.
Simona Halep, locul 20 WTA şi cap de serie numărul 2, s-a calificat în semifinalele turneului Melbourne Summer Set, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 6-2, 5-7, 6-4, pe elveţianca Viktorija Golubic, locul 43 WTA. Cu un serviciu catastrofal, Halep a fost aproape să piardă un meci pe care l-a avut în mână, conducând cu 6-2, 4-2. Rămâne de văzut cum va trece de testul Qinwen Zheng, o jucătoare tânără, încrezătoare, pe care o va întâlni în premieră.
Mouratoglou a dezvăluit ce rol are în echipa Simonei Halep, înainte de RG: "Nu sunt Dumnezeu!"