Irina Begu, eliminată de Amanda Anisimova de la Melbourne Summer Set 2, în trei seturi

Publicat 07/01/2022 la 06:41 GMT+2

Irina Begu a fost eliminată în această dimineață în sferturile de finală ale turneului de la Melbourne Summer Set 2 de Amanda Anisimova, în trei seturi.

Irina Begu, în meciul cu Amanda Anisimova

Irina Begu a ratat în această dimineață calificarea în semifinalele turneului Melbourne Summer Set 2, după ce a fost învinsă în trei seturi de Amanda Anisimova, scor 6-2, 3-6, 2-6.
Românca, de pe locul 62 WTA, a început meciul în forță, câștigând 5 game-uri consecutive și adjudecându-și primul set în doar 33 de minute. Ulterior, însă, Begu nu a mai reușit să se distanțeze pe tabelă în celelalte două seturi, partida echilibrându-se, iar Anisimova și-a găsit forța de a se impune în finalul partidei, după o oră și 50 de minute de joc.
În urma victoriei obținute în fața Irinei Begu, Amanda Anisimova, locul 78 WTA, care a eliminat-o de la Melbourne Summer Set 2 și pe Sorana Cîrstea, în optimi, va juca pentru un loc în finala competiției cu Daria Kasatkina, locul 26 WTA, care a trecut în două seturi, scor 7-5, 6-1, de Nuria Parrizas-Diaz.