Iga Swiatek "nu și-a mușcat limba", după meciul cu Svitolina de la Miami, în care a primit avertisment

Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami, după o victorie în două seturi în fața Elinei Svitolina, scor 7-6, 6-3. În timpul partidei, poloneza a primit un avertisment din partea croatei Marija Cicak pentru că a depășit timpul dintre puncte, iar la final nu a ezitat să-i spună arbitrului de scaun că nu e deloc maleabilă în acest sens.

Iga Swiatek

Credit imagine: Getty Images

Iga Swiatek este în cursă pentru al doilea titlu al carierei la turneul WTA 1000 de la Miami. După ce s-a oprit în semifinale la Indian Wells, poloneza este la un pas de a atinge această fază și la competiția din Florida. Marți dimineața, fostul lider WTA s-a calificat în sferturile de finală, după ce a trecut în minim de seturi de Elina Svitolina, scor 7-6, 6-3.
Iga nu a făcut un meci strălucit, dar a greșit mai puțin decât ucraineanca și obținut victoria înainte ca lucrurile să se complice pentru ea. În timpul partidei, Swiatek a primit un avertisment din partea Marijei Cicak, cea care a fost arbitru de scaun. Poloneza a fost sancționată pentru că a depășit cele 25 de secunde pe care le are la dispoziție între puncte pentru a repune mingea în joc.
Iga a fost nemulțumită, dar nu a protestat, probabil și pentru că jocul curgea în favoarea sa. Totuși, la finalul partidei a ținut să-i reproșeze arbitrului că mereu o pedepsește pentru asemenea abateri. După ce i-a strâns mâna lui Cicak, Swiatek a fost auzită spunând, printre zâmbete: "Primesc întotdeauna un avertisment de la tine".

Miami Open 2025 | Iga Swiatek i-a reproșat Marijei Cicak faptul că mereu o taxează pentru abaterile de timp

Ulterior, Iga a vorbit despre moment cu jurnaliștii polonezi și a dat de înțeles că Cicak putea fi mai înțelegătoare, deoarece condițiile erau grele, dar a recunoscut că regulile sunt reguli.
"A devenit deja o tradiție. Astea sunt regulile, am încetat să-mi mai fac griji. Umiditatea era prea puternică, era greu de jucat, pentru că transpirația ne-a intrat chiar și în ochi. Acum nu mai contează. Când fac un serviciu bun, așa cum am făcut după acel avertisment, nu contează pentru mine cât timp am petrecut pregătindu-mă pentru asta", a spus Swiatek, conform sport.pl.
Succesul cu Svitolina a fost al 37-lea obținut de Swiatek la turneele WTA 1000 contra unor foste campioane la acest gen de competiții. De la introducerea actualului format, în 2009, doar Petra Kvitova are mai multe asemenea succese (41). Ca procentaj, Swiatek e pe primul loc în această ierarhie, cu 78.7% (sunt luate în calcul doar jucătoarele care au avut cel puțin 5 meciuri împotriva unor adversare care au câștigat cel puțin un titlu WTA 1000).
Pentru un loc în semifinalele de la Miami, Iga Swiatek se va duela cu Alexandra Eala, marea revelație a competiției din Florida. Filipineza care a eliminat-o pe Madison Keys în turul 3 a avansat în sferturi fără să joace, deoarece Paula Badosa s-a retras. Din nefericire, iberica este lovită din nou de problemele medicale la spate care i-au pus în pericol cariera în urmă cu un an și a fost obligată să declare forfait. Astfel, asiatica de 19 ani clasată pe locul 140 WTA va juca pentru prima dată în carieră în sferturile unui turneu atât de important.
Ultima parte a turneului feminin de la Miami se anunță foarte interesant. Șase din cele 8 sfert-finaliste au jucat cel puțin o finală de Grand Slam, iar 3 dintre ele au și câștigat măcar un turneu major. Cel mai tare meci din această fază se anunță cel dintre Aryna Sabalenka și Qinwen Zheng, care au fost adversare în finala Australian Open 2024.
Meciurile din sferturile de finală de la Miami
  • Aryna Sabalenka - Qinwen Zheng
  • Magda Linette - Jasmine Paolini
  • Emma Raducanu - Jessica Pegula
  • Iga Swiatek - Alexandra Eala



Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo