Mihaela Buzărnescu traversează o formă extraordinară pe acest final de sezon. După ce săptămâna trecută a pierdut finala de la Valencia, scor 4-6, 6-7, în fața principalei favorite a competiției, Arantxa Rus (locul 76 WTA), românca a mers până la capăt în această săptămână.
Mihaela s-a impus în finala turneului ITF de la Le Neubourg (Franța), dotat cu premii în valoare de 80.000 de €. În ultimul act, sportiva din România a trecut de maghiara Anna Bondar (146 WTA), pe care a învins-o cu scor 6-3, 6-1.

Chiar dacă a venit la un turneu ITF, victoria din Franța îi va aduce Mihaelei o nouă urcare semnificativă în clasamentul WTA. Aceasta a început sîăptămâna pe poziția 148, dar începând de luni va fi pe locul 124 în lume, apropiindu-se cu pași repezi de o revenire în Top 100 mondial.
Cea mai înalltă poziție ocupată de Mihaela Buzărnescu în carieră a fost locul 24 WTA, pe care se clasa în octombrie 2018. Românca de 33 de ani are în palmares un singur titlu WTA, obținut la San Jose, în 2017.
Emma Răducanu, în mare dificultate! Adevăratul motiv pentru care britanica nu-și găsește antrenor
ACUM 3 ORE
Indian Wells : Rezumatul semifinalei dintre Basilashvili și Fritz, câștigată de gruzin în 2 seturi