Serena Williams și Karolina Pliskova sunt cele două sportive care au câștigat primele două turnee importante din circuitul feminin. Serena s-a impus în finala turneului de la Auckland împotriva conaționalei Jessica Pegula (6-3,6-4) și a urcat pe locul 9 în clasamentul mondial.
De cealaltă parte, Pliskova a câștigat turneul de la Brisbane, după ce a trecut în ultimul act de Madison Keys (6-4, 4-6, 7-5). În urma succesului de la Brisbane, sportiva din Cehia a rămas pe locul secund în ierarhia WTA.
Naomi Osaka este o altă tenismenă care a beneficat de o ascensiune în clasament, după ce a ajuns până în semifinalele turneului de la Brisbane, devansând-o pe Simona Halep, care debutează miercuri la competiția de la Adelaide. În top 10, Belinda Bencic a reușit și ea să urce o poziție, în timp ce Petra Kvitova a coborât pe locul 8.
Naomi Osaka, singura jucătoare de tenis inclusă în topul celor mai influenți oameni din lume în 2021
ACUM O ZI
În top 10 mondial, doar 4 sportive și-au păstrat poziția: Ashleigh Barty (1), Karolina Pliskova (2), Elina Svitolina (5) și Bianca Andreescu (6).
Cum arată top 10 WTA după primele turnee din 2020:

Halep debutează la Adelaide pe 15 ianuarie

Simona Halep se pregătește la Adelaide pentru Australian Open, primul grand slam al anului, care începe pe 20 ianuarie.
Simona trebuie să apere 241 de puncte - 1 la Adelaide (Sydney 2019) și 240 la Australian Open. Dintre starurile din Top 10 WTA, doar Belinda Bencic are mai puține puncte de apărat, 240 la număr, dar ea a pierdut deja 110 puncte după eliminarea de la Shenzhen.
Simona nu poate reveni pe primul loc în clasamentul WTA, însă se poate apropia de prima poziție. Ashleigh Barty are de apărat 736 de puncte până în februarie.
Începând cu 1 ianuarie 2020, canalele Eurosport nu mai sunt disponibile în rețelele Telekom și NextGen, din cauza refuzului Telekom de a continua parteneriatul cu noi. Pentru a le putea urmări din nou, vă rugăm să le solicitați operatorului Telekom, prin apel la Serviciul Relații Clienți (021.404.1234 / 0766.12.1234) sau pe canalele oficiale de comunicare ale acestuia.