Andrey Rublev l-a învins miercuri seara, în direct pe Eurosport 2, pe britanicul Andy Murray, în două seturi, 7-5, 6-2, în optimile de finală ale turneului ATP 500 de la Rotterdam. Britanicul a început bine, ținând ritmul cu mai tânărul oponent rus, aflat în plină ascensiune, pâna la 5-5, având chiar și o minge de break în game-ul 6. La 5-5, Murray și-a pierdut serviciul și apoi imediat și setul, cu 5-7.
Echilibrul setului 2 și al meciului s-a rupt la scorul de 2-2, Rublev adjudecându-și victoria lejer în ultimele patru game-uri.
Murray, triplu campion de Grand Slam și dublu campion olimpic, se bucură că, în urma unui astfel de meci, are ocazia să învețe unde are nevoie să insiste pentru a reveni cu șanse în circuitul ATP. În partidele grele erorile devin mai evidente, astfel că scoțianul învață pe fast-forward ce aspecte ale jocului necesită îmbunătățiri.
Scandalul pauzelor de vestiar a împărțit circuitul în 2 tabere: "E la modă să te plângi ca Murray!"
15/10/2021 LA 11:22
"Vreau să joc la acest nivel, pentru că am de învățat mult de tot dintr-un meci ca acesta. Problemele și greșelile pe care le faci sunt mai vizibile la acest nivel. Asta mă ajută să învăț ce trebuie corectat. Voi juca în continuare meciuri și sper să apară din ce în ce mai puține erori. Au fost semne foarte bune contra lui Rublev, dar când a contat cu adevărat, în momentele cheie, nu am fost suficient de bun. Trebuie să îmi îmbunătățesc jocul", a spus Murray, potrivit atptour.com.

Murray, mulțumit de primul set

Rublev e într-o formă fantastică, venind după 17 victorii la rând în turnee de ATP 500. În consecință, faptul că a rezistat atât de bine în primul set l-a mulțumit pe Murray. Proaspăt reîntors după o perioadă atât de lungă de inactivitate, scoțianul nu a putut ține ritmul până la final, iar setul secund a mers mult mai ușor în dreptul numărului opt mondial.
"Cred că m-am mișcat bine timp de o oră, o oră și ceva. Andrey e unul dintre big hitterii din circuit și, în primul set, nu cred că i-am oferit prea multe puncte "gratuit". Am jucat bine de pe linia de fund. Am simțit că a muncit din greu să câștige primul set și acesta e un lucru extrem de pozitiv pentru mine", a mai spus Murray.
Prezența în turul 2 îi asigură lui Andy Muray un cec de 20.000 euro și 45 puncte ATP.
Andy Murray a revenit anul acesta în circuitul profesionist, după o absență îndelungată, pricinuită de o operație chirurgicală la șold.
În faza optimilor s-au mai înregistrat următoarele rezultate:
  • Alex De Minaur - Key Nishikori 3-6, 6-2, 5-7
  • Karen Khachanov - Cameron Norrie 6-2, 6-2
Miercuri se vor juca și restul meciurilor din optimi: Goffin - Chardy, Bublik - Paul, Hurkacz - Tsitsipas, Lajovic - Csorics și Fucsovics - Davidovich Fokina.
Turneul de la Rotterdam este transmis în direct de Eurosport 2.
BNP Paribas Open
Stefanos Tsitsipas, primele impresii după o nouă victorie spectaculoasă la Indian Wells
14/10/2021 LA 11:57
Stefanos Tsitsipas, o nouă controversă, după meciul cu Fognini de la Indian Wells
13/10/2021 LA 13:57