Ce a spus Simona Halep, după ce a luat-o pe Shuai Zhang "pe sus" la Madrid: "Nu mă uit la rezultat!"

Publicat 28/04/2022 la 15:43 GMT+3

Simona Halep s-a calificat azi în turul al doilea la Madrid după ce a trecut de Shuai Zhang în primul tur. Aceasta a fost cea de-a 5-a întâlnire directă dintre Simona și sportiva din China. Acum, Halep conduce cu 3-2 la meciurile directe.

Simona Halep

Dublă campioană la Madrid,Simona Halep a revenit cu o victorie în circuit, 6-2, 6-3 cu chinezoaica Shuai Zhang, joi, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro, după mai bine de o lună de pauză din cauza unei accidentări. Halep (30 ani, 21 WTA) a câştigat în doar 70 de minute primul său meci după începerea colaborării cu antrenorul Patrick Mouratoglou.
Fostul lider mondial a început bine meciul şi a condus cu 2-0, iar apoi a făcut 5-1, câştigând primul set cu 6-2. Debutul actului secund a fost mai dificil, Halep fiind condusă cu 2-0, dar apoi a câştigat patru ghemuri la rând şi s-a impus cu 6-3. Halep a avut procentaje impresionante la serviciu, 78,1% la punctele făcute cu primul şi 47,1% cu al doilea. Raportul mingilor direct câştigătoare a fost egal, 13-13, dar Zhang a făcut mult mai multe erori neforţate, 39 faţă de 17.

Simona Halep, care nu mai jucase de la Indian Wells (mijlocul lunii martie), are acum 3-2 în meciurile directe cu Zhang (33 ani, 40 WTA). Halep câştigase prima şi ultima partidă, în 2012, în primul tur la Indian Wells, cu 6-1, 6-1, respectiv în 2019, în sferturi la Wimbledon, cu 7-6 (4), 6-1, în drumul său către trofeu. Zhang s-a impus de două ori în 2016, în primul tur la Australian Open, cu 6-4, 6-3, şi în optimi la Beijing, cu 6-0, 6-3.
"Am rămas concentrată, am fost agresivă, puternică pe picioare și am știut cum să gestionez situația. A fost un meci bun și am jucat bine ținând cont că nu am jucat în ultima lună și e primul meci din turneu. Mereu voi avea senzații minunate aici la Madrid, oamenii s-au purtat bine cu mine mereu. Nu mă uit la rezultat, vreau să dau totul. Știu că va fi o provocare cu oricine voi juca în turul 2, dar mă bucur că voi juca un nou meci aici", a spus Simona Halep.
Campioană la Madrid în 2016 şi 2017 şi finalistă în 2019, Halep şi-a asigurat un cec de 45.095 de euro şi 65 de puncte WTA. În turul secund, Halep va avea o adversară foarte puternică, pe câştigătoarea dintre Paula Badosa (Spania), a doua favorită, şi Veronika Kudermetova (Rusia).