Irina Begu a fost azi eliminată încă din turul inaugural de la turneul de 1000 de puncte de la Madrid, fiind învinsă de către favorita numărul 11, Belinda Bencic. Sportiva din Elveția s-a impus cu scorul de 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat o oră și 30 de minute de joc.
Primul set a fost unul echilibrat, diferenţa fiind făcută de un break reuşit de Bencic (25 ani, 13 WTA) la scorul de 3-3. Begu a acuzat probleme la glezna stângă din finalul primului set şi a primit îngrijiri medicale între seturi, însă evoluţia sa a fost influenţată de accidentare în actul secund, câştigat cu 6-1 de campioana olimpică en titre.

Begu avea 1-0 în meciurile directe, după ce Bencic a abandonat la scorul de 6-4, 4-3 pentru româncă, în 2016, în primul tur la Birmingham. Irina Begu, care venea din calificări (le-a învins acolo pe Gorgodze și Rakhimova) s-a ales cu un cec de 22.000 de euro şi 40 de puncte WTA.
Tot joi, Simona Halep a învins-o în primul tur pe chinezoaica Shuai Zhang, cu 6-2, 6-3, iar Sorana Cîrstea a fost întrecută de Nuria Parrizas Diaz (Spania), cu 6-4, 6-2. Simona Halep va avea parte de un meci de foc sâmbătă, atunci când o va întâlni pe favorita gazdelor, Paula Badosa, principala favorită a turneului, după ce Iga Swiatek s-a retras.
Mutua Madrid Open
Irina Begu, pe tabloul principal la Madrid! A trecut rapid de Rakhimova în finala calificărilor
27/04/2022 LA 13:34
Irina Begu e în "finala calificărilor" la Madrid! Poate deveni a 3-a româncă de pe tabloul principal
26/04/2022 LA 12:58