Dublă campioană la Caja Magica, Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 6.575.560 de euro, luni, după ce a învins-o pe Coco Gauff (SUA), cu 6-4, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 18 minute de joc. În continuare, sportiva noastră se va duela pentru un loc în semifinale cu Ons Jabeur, a opta favorită de pe tabloul de simplu feminin.
Halep a câştigat şi primele sale două meciuri directe cu Gauff, 6-3, 6-3 în optimi la Wimbledon, în 2019, în drumul spre trofeu, şi cu 6-3, 6-4 anul acesta la Indian Wells, în turul al treilea. Halep, campioană la Madrid în 2016 şi 2017, precum şi finalistă în alte două rânduri (2014 şi 2019), a ajuns la 30 de victorii pe tabloul principal al turneului din capitala Spaniei, fiind devansată la acest capitol doar de cehoaica Petra Kvitova (32), triplă campioană la Madrid.

Simona Halep a bifat azi cea de-a 30-a victorie a carierei la Madrid, cu un mai puțin decât la cele mai bune turnee ale ei: Roland Garros și Australian Open, acolo unde a bifat de-a lungul carierei 31 de victorii la fiecare. În meciul cu Ons Jabeur va încerca să egaleze bornele stabilite deja la Paris și Melbourne.
Simona Halep și Ons Jabeur s-au întâlnit până acum în circuit de 3 ori, scorul fiind 2-1 pentru Simona Halep, toate pe hard. Sportiva din Tunisia s-a impus în primul lor meci, la Beijing în 2018, atunci când românca s-a retras după primul set. Următoarele 2 meciuri s-au disputat la Dubai, la edițiile din 2020 și 2022. Halep s-a impus de fiecare dată.
Turneul Masters de la Madrid se desfășoară în perioada 26 aprilie - 8 mai și e transmis în direct și în exclusivitate pe Eurosport și Eurosport Player.
Simona Halep se odihnește în România înainte de Roland Garros! Ce mesaj i-a transmis Mouratoglou
14/05/2022 LA 19:55
Ion Țiriac știe cum poate reveni Simona Halep în elita tenisului: "Să facă precum Cristina Neagu!"
14/05/2022 LA 14:09