Simona Halep este într-o formă de zile mari la Madrid. La fel ca și în meciul din primut tur cu Sara Sorribes Tormo, Halep i-a administart un 6-0 în primul set și chienzoacei Saisai Zheng. Setul doi a fost ceva mai echilibrat, dar Simona și l-a adjudecat în cele din urmă cu 6-4 și s-a calificat în optimile de finală.
Acolo, a 3-a jucătoare a lumii va da peste Elise Mertens. Belgianca a trecut în primul tur de Shuai Zhang (6-3, 6-3), iar astăzi a învins-o pe Elena Rybakina, la capătul unui meci extrem de disputat. Belgianca a câștigat primul set la tie-break (7-4), iar setul secund a avut și el nevoie de prelungiri. Rybakina a ratat 4 mingi de set când a servit pentru set, dar Mertens a dat dovadă de o rezistență incredibilă și a câștigat în final cu 7-6, 7-5, după 2 ore și 15 minute de joc.

Simona Halep - Elise Mertens, în optimi la WTA Madrid

Lovitura anului: Emma Răducanu este sfătuită să-l ia ca antrenor pe Darren Cahill
ACUM 15 ORE
Partida dintre Simona Halep și Elise Mertens va fi a 5-a confruntare directă dintre cele 2 jucătoare. Prima dată s-au întâlnit chiar la Madrid, în 2018, Simona câștigând clar în primul tur, scor 6-0, 6-3. La numai câteva săptămâni distanță, Halep i-a mai administrat o corecție lui Mertens, învingând-o cu 6-2, 6-1, în turul 3 de la Rolland Garos. Mertens și-a luat revanșa pentru cele 2 înfrângeri în finala de la Doha din 2019, când s-a impus cu 3-6, 6-4, 6-3. În fine, ultimul duel direct dintre Halep și Mertens a fost în 2020, în turul 3 de la Australian Open, românca ieșind învingătoare după un dublu 6-4.
Elise Mertens are 25 de ani și ocupă momentan poziția a 16-a în clasaemntul WTA. Cel mai înalt loc atins de belgiancă a fost 12, în noiembrie 2008. Mertens are 6 turnee WTA în palmares, ultimul dintre ele la începutul acestui an, când a trecut în finala de la Gippsland Trophy de Kaia Kanepi, scor 6-4, 6-1.
Mertens este și o foarte bună jucătoare de dublu, ea având în palmares 2 Grand Slam-uri în această probă: US Open 2019 și Australian Open 2021, ambele având-o parteneră pe Aryna Sabalenka.

CUM ARATĂ TRASEUL ACTUALIZAT AL SIMONEI HALEP LA MADRID

• Turul 1: 6-0, 7-5 vs Sara Soribes Tormo
  • Turul 2: Saisai Zheng
  • Optimile de finală: Elise Mertens / Elena Rybakina
  • Sferturile de finală: Victoria Azarenka / Jessica Pegula / Aryna Sabalenka
  • Semifinale: Naomi Osaka / Karolina Pliskova
  • Finală: Ashleigh Barty / Iga Swiatek / Petra Kvitova.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Topul câștigurilor din tenis în 2021, eclipsat de Emma Răducanu! Ce loc surpriză ocupă Simona Halep
23/09/2021 LA 13:20
Mesaj emoționant al lui Darren Cahill după despărțirea de Simona Halep! Ce a postat antrenorul
22/09/2021 LA 20:40