"N-am simțit mare lucru!" Daniil Medvedev, expeditiv când a fost întrebat despre pierderea locului 1 ATP

Publicat 19/09/2022 la 17:25 GMT+3

Daniil Medvedev a vorbit despre pierderea poziției de număr 1 în ATP, în urma eșecului din optimile de finală de la US Open. Atunci, rusul a fost eliminat de către Nick Kyrgios.

Daniil Medvedev

Articol scris de Alex Ioniță
Daniil Medvedev nu a reușit să-și apere titlul cucerit în 2021 la US Open. Rusul a fost eliminat în optimi de Kyrgios și a pierdut locul de lider mondial. În momentul de față, pe primul loc se află Carlos Alcaraz, campionul de la US Open. Daniil Medvedev a menționat că pierderea primului loc în ATP nu l-a afectat prea tare, acesta așteptându-se să piardă prima poziție.
"Sincer să fiu, nu am simțit mare lucru (n.r când a pierdut prima poziție). Clasamentul este consecința rezultatelor, iar eu nu am avut suficiente puncte să rămân pe locul 1, 2 sau 3. Casper ( n.r Casper Rudd), Carlos (n.r Carlos Alcaraz) și Rafa (n.r Rafael Nadal) au obținut acele puncte, deci era normal să nu rămân pe primul loc. Nu sunt supărat, trebuie să mă motivez pentru a reveni pe prima poziție", a spus Daniil Medvedev.
Medvedev se află în acest moment pe locul 4 în clasamentul ATP, fiind la 1675 distanță de puncte de primul loc, ocupat de Carlos Alcaraz. Pe locurile 2 și 3 se află Casper Ruud și Rafael Nadal.

În actualul sezon mai este doar un turneu ATP Masters de jucat, cel din Paris, care va începe pe data de 29 octombrie în direct pe Eurosport și Eurosport Player. Câștigătorul acestui turneu va primi 1000 de puncte în clasamentul ATP. Pentru Medvedev, un alt obiectiv este și Turneul Campionilor din Torino, unde câștigătorul va primi 1500 de puncte.
"Este o parte a sezonului foarte importantă pentru mine. Îmi place să joc în interior, deci văd doar lucruri pozitive în acest final de sezon. Jocul în interior este foarte diferit, trebuie să te adaptezi mereu. Parisul (n.r turneul ATP Masters din Paris) și Turneul Campionilor sunt cele mai mari evenimente care au rămas în acest sezon", a explicat Medvedev.
Laver Cup, ultimul turneu din cariera marelui Roger Federer, este în direct, în perioada 23-25 septembrie, pe Eurosport și Eurosport Player.

Se apropie Laver Cup 2022, cu Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic și Andy Murray